Co to jest POChP? Przybliżamy najważniejsze kwestie związane z tą chorobą

Grafika dostarczona przez partnera
Grafika dostarczona przez partnera

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to choroba układu oddechowego, która może prowadzić do inwalidztwa, życiowej niesamodzielności, a także przedwczesnej śmierci. Rokowania są ściśle uzależnione od tego, na jakim etapie zostanie zdiagnozowana chora osoba. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co to jest POChP i jakie objawy mogą wskazywać na tę chorobę. Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Co to jest POChP?

POChP to choroba wywołana przez stan zapalny w układzie oddechowym, prowadzącą do nieodwracalnego uszkodzenia dróg oddechowych i płuc. W konsekwencji dochodzi do przewlekłego niedotlenienia, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Obecnie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, której może towarzyszyć szereg innych schorzeń. Wymieńmy tylko te najpoważniejsze, jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

To warto wiedzieć:

szacuje się, że na POChP choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce jest to około 2 milionów.

O tym, z jak poważnym problemem  zdrowotnym mamy do czynienia, najlepiej świadczą prognozy Światowej Organizacji Zdrowia. WHO przewiduje, że liczba zgonów wśród chorych na POChP w ciągu najbliższych 10 lat może wzrosnąć nawet o 30 procent. Z kolei do 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może stać się trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Grupy ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

POChP najczęściej diagnozuje się u palaczy wyrobów tytoniowych po 40. roku życia. Co ważne, czynnikiem ryzyka jest nie tylko palenie czynne, ale też bierne.

W ostatnich latach rośnie natomiast liczba chorych na POChP, u których choroba została wywołana innymi szkodliwymi czynnikami. Przede wszystkim trzeba tutaj wymienić zanieczyszczenie powietrza, pyły oraz gazy występujące w środowisku pracy.

Zawodami podwyższonego ryzyka są m.in. górnik, hutnik, operator maszyn budowlanych, pracownik zakładów chemicznych, rolnik, sprzątaczka, pracownik budowlany czy kosmetyczka.

Objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może latami nie dawać żadnych specyficznych objawów lub rozwijać się skąpo-objawowo. To powoduje, że osoby z grup ryzyka POChP zgłaszają się do lekarza na późnym etapie zaawansowania choroby, gdy objawy są już bardzo dokuczliwe, a możliwości leczenia znacznie ograniczone.

Dlatego warto wiedzieć, jakie są najbardziej charakterystyczne objawy mogące wskazywać na POChP. Zaliczamy do nich:

  • Przewlekły kaszel – chodzi tutaj o kaszel, który nie ma charakteru napadowego (jak przy astmie), utrzymuje się przez wiele tygodni, nasila się rano i wieczorem, a także w wyniku ekspozycji na czynniki drażniące (np. dym papierosowy czy pył unoszący się w powietrzu).
  • Duszność – osoby chore na POChP bardzo często narzekają na męczącą duszność, która początkowo pojawia się w trakcie i po wysiłku fizycznym, natomiast wraz z rozwojem choroby może towarzyszyć choremu także w czasie odpoczynku.
  • Odkrztuszanie plwociny – plwocina (wydzielina z płuc) może mieć ropny charakter, a czasami zawierać skrzepy krwi, co jest już sygnałem alarmowym wskazującym na konieczność pilnej wizyty u lekarza.
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – to jeden z charakterystycznych objawów mogących sugerować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Osoby chore często uskarżają się na gorszą kondycję, szybkie męczenie się i w konsekwencji trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności (ubieranie się, przyrządzanie posiłków, przynoszenie zakupów ze sklepu etc.).

Pamiętaj:

jeśli zaobserwujesz u siebie te objawy, a w dodatku znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie uzasadnionych podejrzeń skieruje Cię na dalszą diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Leczenie POChP

POChP prowadzi do powstania nieodwracalny zmian w płucach i drogach oddechowych, dlatego jest to choroba, której nie można wyleczyć. Terapia skupia się na łagodzeniu objawów choroby i tym samym podnoszeniu komfortu życia chorego. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie daje choremu szansę na samodzielne funkcjonowanie (w tym kontynuowanie pracy zawodowej) i zmniejsza ryzyko uzależnienia się od pomocy innych ludzi.

Więcej o tym, co to jest POChP dowiesz się ze strony internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: