Staw nieregularny

Staw nieregularny

Niektóre ze stawów w świecie zwierząt maja tak skomplikowaną budowę, że nie sposób je porównać do żadnego innego typu. Maja one swoją specjalną grupę, która łączy stawy trudne do sklasyfikowania. Nazywają się stawami nieregularnymi. Stawy nieregularne mogą łączyć zarówno dwie kości (są wtedy stawem prostym), jak i więcej (stawy złożone). Ich budowę dodatkowo komplikują krążki śródstawowe. Najważniejszym stawem nieregularnym jest staw mostkowo-obojczykowy.

Jego powierzchnia sprawia, że należy także do stawów wieloosiowych. Ruch w tym stawie może być wykonywany w wielu płaszczyznach. Łączy ze sobą koniec obojczyka oraz mostek. Dzięki niemu możemy poruszać rękami. Ponieważ powierzchnia styczna obydwu kości nie pasuje do siebie, między kośćmi znajduje się krążek stawowy. Sprawia, że między kośćmi panuje mniejszy nacisk. Staw ograniczony jest czterema więzadłami, które mają za zadanie ochronę stawu przed zwichnięciem. Ten staw jest narażony na urazy, zwłaszcza jeśli dojdzie do wypadku samochodowego.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: