E-recepta szybko na ekranie telefonu – czy tak się da?

National Cancer Institute z Unsplash
National Cancer Institute z Unsplash

Jeszcze jakiś czas temu nikt z nas nie pomyślałby, że jesteśmy w stanie wymigać się od konieczności odnawiania recepty w gabinecie lekarskim. Była to irytująca i rutynowa czynność, która musiała się po prostu odbyć – przecież musimy leczyć się na choroby przewlekłe i chcemy być jak najdłużej zdrowi. Z czasem okazało się jednak, że wiele rzeczy można sobie znacznie ułatwić i nie potrzebujemy już z każdą błahostką biegać do przychodni – połowę takich spraw możemy w przeciągu zaledwie kilku minut załatwić w swoich własnym domu lub nawet w samochodzie.

Początkowo ludzie nie do końca mogli w ogóle zrozumieć jak to będzie od teraz działało – e-konsultacja lekarska? Czy to w ogóle jest legalne? Okazuje się, że tak i faktycznie możemy w ten sposób marnować o wiele mniej czasu – zarówno swojego, jak i czasu lekarza. Czy taka opieka medyczna ma wady? Oczywiście, że tak – tak jak wszystko na tym świecie, nie jest to idealnie przemyślane rozwiązanie i czasami się nie sprawdza.

Kiedy trzeba jednak iść do przychodni?

Na pewno nie zalecamy czekania na e-konsultacje tym osobom, które bardzo cierpią – tutaj potrzebna jest natychmiastowa pomoc i wykonanie dodatkowych testów. Taką opiekę otrzymamy tylko w szpitalu specjalistycznym albo w naszej przychodni, gdzie lekarze będą w stanie skierować nas gdzieś dalej na bardziej szczegółowe badania. Nie możemy również leczyć poważnych chorób tylko i wyłącznie telefonicznie – problemów z sercem, z płucami, nowotworów. Są to takie dolegliwości, które są zbyt poważne, aby lekarz nie miał możliwości spotkania się z nami twarzą w twarz.

Pamiętajmy o tym, że pojawienie się takich wizyt online wcale nie oznacza, że nie mamy już żadnej innej opcji do wyboru – w dalszym ciągu drzwi przychodni są dla nas zawsze otwarte i możemy się tam wybrać z każdym problemem zdrowotnym. Czasami warto po prostu wcześniej ocenić jego wagę i zastanowić się, czy aby na pewno konieczna jest taka wizyta – przecież zdarza się, że sami uważamy ją za zupełnie bezsensowną i wiemy, że możemy załatwić to przez telefon.

E-recepta to przede wszystkim komfort

E-recepta szybko może zostać do nas dostarczona i jest to najlepsza część tego rozwiązania. Nie musimy już dzwonić do lekarza, prosić o jej wystawienie i dopiero kilka dni później jechać ją odebrać – teraz otrzymujemy specjalny kod, który jest do nas dostarczany za pośrednictwem SMS-a. Najczęściej dostajemy go kilka chwil po zakończeniu e-konsultacji lub wyjściu z gabinetu.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: