Staw łokciowy

Staw łokciowy

Staw łokciowy należy do stawów złożonych. Oznacza to, że liczba kości, które wchodzą w jego budowę, jest większa od dwóch. W zasadzie można uznać go za trzy stawy, które są połączone ze sobą pewnymi strukturami. Będą to stawy ramienno-łokciowy, ramienno-promieniowy oraz promieniowo-łokciowy. Taki układ pozwala na stosunkowo szeroki zakres ruchów.

Wszystkie struktury chronione są torebką stawową, która przyczepia się do odpowiednich wyrostków na kościach. Błona maziowa stawu łokciowego zapewnia odpowiedni poziom wilgotności oraz niweluje tarcie między elementami. Budowa więzadeł jest nieco mniej masywna niż w przypadku kolejnego dużego stawu – czyli stawu kolanowego, gdyż łokieć daje o wiele więcej możliwości ruchu. Staw łokciowy ulega częstym urazom. Wyróżnia się nawet jednostkę chorobową o nazwie łokieć tenisisty, która powstaje wskutek intensywnego uprawiania sportu. Ból łokcia wiąże się także z długotrwałym pisaniem na komputerze lub z pracą przy maszynach, które wpadają w wibracje.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: