Gips czy ortoza na uszkodzone kości?

Gips czy ortoza na uszkodzone kości?

Złamanie kości powoduje konieczność unieruchomienia kończyny. Robimy to na dwa sposoby. Pierwszym z nich, który sprawia, że kończyna jest unieruchomiona o wiele lepiej, jest założenie gipsu. Gips ma wiele wad. Po pierwsze, jest ciężki i niewygodny. Jeśli coś zacznie pod nim swędzieć, nie ma możliwości podrapania się. Gips może być założony wyłącznie przez lekarza i zdjęty na jego polecenie.

Nie daje także możliwości poruszania kończyną w ramach rehabilitacji. Orteza daje także odpowiednią stabilizację kończyny, ale ma wiele zalet. Jest lekka i przewiewna, można ją kupić w każdym sklepie rehabilitacyjnym bez recepty, lub, jeśli chcemy uzyskać refundację od Funduszu Zdrowia, lekarz może wypisać wniosek. Ortezę można zdjąć, aby kończyna odpoczęła od usztywnienia, jednak takie sprawy należy skonsultować z lekarzem. Orteza daje o wiele więcej możliwości stopniowania usztywnienia kończyny, dzięki czemu kontrola nad rehabilitacją jest o wiele dokładniejsza. Orteza jest jednak zbyt słaba dla ochrony złamanej kończyny.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: