Pierwsza wymiana papieru w deskorolce – DIY

Pierwsza wymiana papieru w deskorolce – DIY

Grip, czyli papier ścierny na blacie to jeden z ważniejszych elementów deski, gdyż to on ma bezpośredni kontakt z butem, dzięki niemu możliwe jest wykonywanie tricków, akrobacji czy wyskoków. Ale jak wszystko, grip także się niszczy – wystarczy, ze wejdziesz w kałużę, staniesz później na desce i plama gotowa. Nie zmieniasz gripu codziennie, ale raz na miesiąc czy dwa, w zależności od stopnia zużycia, to już konieczność. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji jak to zrobić samemu.

Umieszczenie nowego papieru jest o wiele łatwiejsze niż może się wydawać. Aby zacząć, musisz zgromadzić następujące rzeczy:

Deck deskorolki – To oczywiste.

Nowy arkusz papieru – Nie zalecamy kupowania najtańszego, jaki możesz znaleźć. Tanie papiery tracą z czasem swoje właściwości. Warto zainwestować w dobrą markę.

Żyletka – Wiele sklepów sprzętowych sprzedaje żyletki, ale wystarczy taka najzwyklejsza. Można także użyć noża, im ostrzejszy tym lepiej.

Śrubokręt – Można użyć dowolnego narzędzia, które jest metalowe i zaokrąglone. Będziesz nim pocierał papier, który w zasadzie jest papierem ściennym. Upewnij się, więc, że jest to metalowe narzędzie i nie będzie więcej nikomu potrzebne.

Nożyczki – Z pewnością się przydadzą poza żyletką.

Kiedy już zgromadziłeś wszystkie powyższe elementy, jesteś gotowy, aby przejść do kroku drugiego! Ale zanim to zrobisz, odkręć trucki, gdyż mogą przeszkadzać w naklejaniu nowego papieru.

Wybierz design

Jedynie Twoja wyobraźnia jest ograniczeniem dla wzorów i stylów deskorolki. Możesz pokryć papierem cały deck, można wyciąć wzory w papierze albo pokazać niektóre grafiki rady lub kolorów. Pozostawienie widocznej, nawet niewielkiej grafiki to łatwy trik, który sprawi, ze deska będzie wyglądała nietuzinkowo. Wiele desek posiada właśnie takie nadruki, inne natomiast są w jednolitym kolorze. Jeśli masz tą drugą podczas naklejania papieru możesz pokazać trochę koloru. Na którąkolwiek wersje się zdecydujesz będziesz postępował według tej samej procedury.

Docinanie papieru

Do projektu z widoczną grafiką przetnij papier, tak, aby po każda część była ucięta z nadmiarem. Będziesz używał tych dwóch kawałków. Końce papieru będą umieszczone tuz obok grafiki. Upewnij się, że brzegi są proste. Tak, więc, połóż papier przy grafice, rozciągnij go do ogona i zaznacz gdzie chcesz uciąć. Następnie utnij koniec gripu pozostawiając niewielki jego nadmiar na ogonie. Zrób to samo z drugim kawałkiem papieru – ponownie przyłóż do grafiki, rozprostuj na desce i przytnij z nadmiarem. Przycinaj ostrożnie, przecież nie chcesz mieć na brzegach deski pozostawionych dziur. Przytnij także po jednym z rogów każdego kawałka papieru, aby łatwiej go odkleić.

Następnie kawałek taśmy, który ci został umyj, aby przetrzeć nim całą deskę, oczywiście pomijając obszar grafiki. To sprawi, że papier znacznie lepiej będzie trzymał się powierzchni deskorolki. Jeśli naklejasz go na całą powierzchnię deski – przetrzyj ją całą. Upewnij się, że czynność tą dokładnie wykonasz przy brzegach deskorolki – to tu papier musi trzymać się najlepiej.

Naklejanie papieru

Teraz weź jeden z arkuszy i odklej go odrobinę. Potem bardzo powoli naklej go, tuż przy grafice, którą chcesz pozostawić widoczną. Upewnij się, że jest prosto i dociśnij papier delikatnie do deskorolki. Następnie zacznij ostrożnie dociskać resztę papieru, jednocześnie odklejając resztę folii znajdującej się na jego spodzie. Mocno dokładaj papier do powierzchni deski. Bardzo ważne, aby robić to powoli w celu uniknięcia pęcherzyków powietrza. To samo wykonaj z drugą częścią papieru. Jeśli pomimo ostrożności pojawia się bąble powietrza można się ich pozbyć nakłuwając igłą papier i wyciskając zgromadzone powietrze.

Wykończenie

Kiedy już cały papier jest naklejony na deck, powinien on wystawać poza krawędzie deski. Weź śrubokręt i zaznacz nim obrys deskorolki. Musisz mocno wciskać koniec śrubokręta w brzeg deski, aby dobrze dokleić papier w tym miejscu oraz by zaznaczyć miejsce, gdzie powinien się kończyć grip tape. Może to wymagać nieco siły i na pewno nie będzie łatwo szło, ponieważ papier ścierny przeznaczony do deskorolek ma dość grube ziarna. Krawędź śrubokręta z pewnością się zużyje podczas tej czynności.

Obcinanie brzegów papieru

Do tej czynności przyda się żyletka, albo bardzo ostry nóż. Musisz obciąć nadmiar papieru wzdłuż zaznaczonej śrubokrętem białej linii. Postaraj się, żeby twoje ciecia były długie i gładkie, aby zapobiec postrzępionym krawędziom. Dlatego też sugerujemy użyć żyletki, nóż może nie być wystarczająco ostry. Gdy wszystkie boki są już docięte możesz przetrzeć krawędzie śrubokrętem, aby nic się nie zaczepiało, wówczas przejście pomiędzy końcem papieru a powierzchnią deski będzie gładkie.

Po tych wszystkich zabiegach Twoja nowa deska jest całkowicie pokryta papierem. Wystarczy zamontować kółka, przykręcić trucki i deskorolka będzie gotowa do użycia. Pokrycie decku dobrej jakości papierem zapewni dobrą przyczepność, a co za tym idzie umożliwi wykonywanie najróżniejszych tricków i ewolucji.

Zapraszamy na www.360sklep.pl

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: