ZESPÓŁ EHLERSA-DANLOSA – genetyczna choroba charakteryzująca się nadmierną elastycznością SKÓRY i STAWÓW

ZESPÓŁ EHLERSA-DANLOSA – genetyczna choroba charakteryzująca się nadmierną elastycznością SKÓRY i STAWÓW

W telewizji można czasem oglądać występy osób, nazywanych mianem „człowiek guma”. Okazuje się, że niebywała elastyczność ciała takich osób jest skutkiem choroby, a nie wytrenowania. Choroba pod nazwą zespół Ehlersa-Danlosa powoduje, że skóra jest niezmiernie rozciągliwa. Dotyka także stawy, które mogą wyginać się w niefizjologicznych kierunkach. Zespół Ehlersa-Danlosa związany jest z nieprawidłowym wytwarzaniem kolagenu, przez co ciało zyskuje na elastyczności.

Jej przyczyna jest jednoznacznie dziedzina. Chorobę rozpoznaje się wtedy, gdy chory potrafi wykonać różne ruchy, takie jak wyginanie stawów „w drugą stronę”, które nie są dostępne dla zdrowych. Z uwagi na to, że kolagen znajduje się w wielu miejscach naszego ciała, takich jak na przykład oko, choroba powoduje także dolegliwości wewnętrzne. Charakterystyczne jest powstawanie siniaków, nawet jeśli uderzenie było bardzo lekkie. Osoby dotknięte tym zespołem bardzo często cierpią na rozmaite choroby, związane ze stawami. Mogą pojawiać się także wylewy wewnętrznej.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: