Czy choroby stawów są dziedziczne?

Czy choroby stawów są dziedziczne?

Zapalenia stawów mają różne podłoże, czasami winne mogą być nawet uwarunkowania genetyczne. Reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie stawów – choroby reumatyczne najczęściej objawiają się silnym bólem i obrzękiem, a także zmianami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Choroby stawów są bardzo trudne do zdiagnozowania – jest to ogromna grupa chorób, gdzie wiele objawia się bardzo podobnie. Skąd się biorą?

Dziedziczenie reumatyzmu?

Okazuje się, że niektóre z nich mogą, ale nie muszą, być uwarunkowane genetycznie, tak jak, np. reumatoidalne zapalenie stawów. Jeśli ktoś w rodzinie chorował, jest duże prawdopodobieństwo, że i u nas choroba się rozwinie – nie jest to jednak pewne.

O wiele częściej za choroby stawów odpowiedzialna jest nieodpowiednia dieta, zbyt intensywne treningi bądź po prostu otyłość. Zbyt duża waga powoduje obciążenie stawów, które na starość mogą odmówić posłuszeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, w odpowiednich ilościach i jeszcze dorzucić do tego odpowiednią aktywność fizyczną.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: