Jak wybrać poduszkę przeciwodleżynową?

Jude Infantini z Unsplash
Jude Infantini z Unsplash

Przeciwodleżynowe poduszki do siedzenia przeznaczone są przede wszystkim dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zmniejszając siłę nacisku, jaki ciało wywiera na siedzisko, zmniejszają ryzyko powstawania zmian skórnych. Do dyspozycji mamy różne rodzaje poduszek na odleżyny. Jak wybrać model najlepiej dostosowany do własnych potrzeb?

Rodzaj poduszki przeciwodleżynowej

Zadaniem poduszek przeciwodleżynowych, jak sama nazwa wskazuje, jest zapobieganie bolesnym zmianom w postaci odleżyn, które u osób długotrwale siedzących mogą powstawać w okolicach pośladków. Poduszka antyodleżynowa zabezpiecza wystające części kostne miednicy, zapewnia równomierny nacisk ciała na podłoże oraz chroni skórę. Dzięki specjalnej konstrukcji dodatkowo ułatwia utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała i uniemożliwia wysunięcie się pacjenta z wózka.

Do wyboru mamy różne rodzaje poduszek przeciwodleżynowych, m.in. poduszki pneumatyczne, piankowe czy żelowe. W celach typowo profilaktycznych (czyli zanim wystąpią jakiekolwiek zmiany skórne) najczęściej stosowane są poduszki wykonane z pianki. Ich zaletą jest możliwość wszechstronnego wykorzystania – dobrze sprawdzają się nie tylko do ochrony pośladków, ale także jako podparcie potylicy, łokci czy pięt.

Poszukując przeciwodleżynowej poduszki na wózek inwalidzki, warto zwrócić uwagę na innowacyjne konstrukcje zaprojektowane w taki sposób, by w jak największym stopniu dostosowywać się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Interesujące wyroby oferuje Sunrise Medical, renomowany producent akcesoriów medycznych.

Poduszka przeciwodleżynowa J3 Cushion – z płynem lub pęcherzem powietrznym

Jeżeli poszukujemy nowoczesnego siedziska przeciwodleżynowego, z pewnością warto zwrócić uwagę na poduszkę J3 Cushion. To model z antropometrycznie zaprojektowanym obszarem odciążania miednicy (PLA) oraz możliwością doboru dwóch rodzajów wkładek – płynnej lub powietrznej. Wkładki wypełnione płynem doskonale sprawdzą się, jeśli zależy nam na łatwym, niewymagającym czynności konserwacyjnych użytkowaniu. Wkładki typu air to dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie lekkość i możliwość częstej regulacji stopnia twardości.

Poduszki tego rodzaju, z uwagi na dostępność różnych wariantów głębokości, przeznaczone są zarówno dla pacjentów z wysokim (opcja standardowa), jak i bardzo wysokim ryzykiem powstawania odleżyn (opcja głęboka).  Zapewniają nie tylko optymalne „zanurzenie” narażonych na ucisk wyniosłości kostnych, ale dodatkowo gwarantują doskonałą stabilizację oraz rozproszenie wilgoci i ciepła, co znacznie zwiększa komfort stosowania.

Siedzisko przeciwodleżynowe Jay Balance – stabilizacja i wygoda

Model Balance, kolejna propozycja Sunrise Medical, powstał przede wszystkim z myślą o zapewnieniu pacjentom maksymalnej stabilizacji. Dzięki konstrukcji PLA powstałej w oparciu o specjalistyczne pomiary, poduszka pozwala zachować optymalną, fizjologiczną postawę. Gruba warstwa pianki skutecznie chroni guzy kulszowe i krętarze przed naciskiem, a bliżej umieszczona ścianka tylna zapobiega przemieszczaniu się płynu. Wkładka została przy tym zaprojektowana w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć konieczność konserwacji.

Zaletą poduszki na odleżyny Jay Balance jest także podwójny pokrowiec dostępny w trzech wariantach: model mikroklimatyczny, wykonany ze stretchu oraz przeznaczony dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. W pokrowcu można umieścić dodatkowe elementy stabilizujące, co ułatwia dostosowanie siedziska do zmieniających się potrzeb użytkownika i poprawia tolerancję siedzenia.

Obydwa modele poduszek dostępne są w renomowanym sklepie medycznym BRANDvital, który oferuje także szereg innych nowoczesnych rozwiązań. Sprawdź atrakcyjną ofertę na https://esklep.brandvital.eu/

Wybierając poduszkę przeciwodleżynową do wózka inwalidzkiego, należy upewnić się, że jej wymiary wpasują się w powierzchnię siedziska. Należy także sprawdzić maksymalne obciążenie oraz wysokość profilu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zakupu, warto skorzystać ze wsparcia pracownika specjalistycznego sklepu z zaopatrzeniem medycznym. W wysokiej jakości punktach tego typu można skorzystać z fachowego doradztwa fizjoterapeutów.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: