Urazy stawu biodrowego

Urazy stawu biodrowego

Staw biodrowy ze względu na swą budowę, jest narażony na różnego rodzaju urazy. Panewka stawu ma dość duży kąt, co sprawia, że kość biodrowa może się z niej łatwo wysunąć. Z tego powodu niektóre noworodki rodzą się ze zwichniętym biodrem. Urazem tego stawu, który ma miejsce w podeszłym wieku, jest złamanie kości udowej. Powstaje podczas upadku, gdy kości są w bardzo złym stanie – z powodu osteoporozy.

Ponieważ w tym stawie mają przyczep bardzo silne mięśnie, ból może być spowodowany także ich naderwaniem. Biodro ulega urazom także podczas biegania, szczególnie jeśli masa ciała jest zbyt duża. W takim przypadku uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa, która ma za zadanie chronić kości przed ocieraniem się o siebie. W takim przypadku o wiele lepszym rodzajem aktywności fizycznej jest jazda na rowerze, która sprawia, że biodro jest odciążone. Jeśli ból biodra trwa przez cały czas i utrudnia normalne funkcjonowanie oraz chodzenie, konieczna jest operacja oraz odciążenie kończyny – na przykład dzięki kulom.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: