Co to jest rezonans magnetyczny?

Online Marketing z Unsplash
Online Marketing z Unsplash

Rezonans magnetyczny jest badaniem o wyjątkowym znaczeniu dla diagnostyki wielu chorób. Działanie fal radiowych i pola magnetycznego umożliwia uzyskanie precyzyjnego obrazu ludzkiego ciała oraz szybką diagnostykę wielu schorzeń.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest medycznym urządzeniem diagnostycznym o kształcie tuby, w której znajduje się pacjent podczas badania. Sprzęt ten wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne, które powoduje pojawienie się na monitorze komputera precyzyjnego obrazu układów i narządów.

To jedno z najbardziej precyzyjnych badań obecnie dostępnych, którego rola jest nieoceniona podczas diagnostyki poważnych schorzeń, np. nowotworów, ale także innych schorzeń, m. in. układu nerwowego, serca, mózgu, układu kostnego i jamy brzusznej. Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest w diagnostyce chorób ośrodkowego układu nerwowego, np. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, nowotwory mózgu, zaburzenia neurologiczne, guzy kanału kręgowego.

Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia wgląd w każdą tkankę ludzkiego ciała oraz pozwala ocenić funkcjonowanie i stan zdrowia nawet niewielkich naczyń krwionośnych. Precyzyjnie określa zmiany patologiczne w układzie mięśniowym oraz szkieletowym, a także w szpiku kostnym. Jest to możliwe dzięki właściwościom magnetycznym cząsteczek wody, które znajdują się w ludzkim organizmie.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Do urządzenia pacjent zostaje wsunięty na specjalnym stole. W trakcie badania słyszalne są różne dźwięki, które są wynikiem pracy urządzenia. Badanie trwa zwykle od kilkunastu do 45 minut i podczas jego wykonywania należy pozostawać w bezruchu. W przypadku osób, które cierpią na klaustrofobię czy inne zaburzenia mogące utrudnić badanie, a także małych dzieci, stosuje się leki uspokajające.

Nad pacjentem cały czas czuwa personel medyczny i ma z nim stały kontakt. Badanie wykonuje się na czczo – na co najmniej 4 godziny przed nim, nie należy spożywać posiłków i napojów. Zdarza się, że przed badaniem podawany jest kontrast, który jest bezpieczny i tylko sporadycznie może wywołać reakcje alergiczne. Badanie rezonansem magnetycznym może być przeprowadzone podczas miesiączki. Ciąża nie stanowi przeciwskazania, jednak nie należy wykonywać badania w pierwszym trymestrze.

Rezonans magnetyczny – wskazania

Wskazania do wykonania badania obejmują takie schorzenia jak:

  • rozszczep kręgosłupa,
  • rozdwojenie rdzenia,
  • wrodzona zatoka skórna kręgosłupa,
  • rozszczep czaszkowo-mózgowy,
  • torbiel przegrody przezroczystej,
  • niedokrwienie mózgu,
  • choroby genetyczne,
  • guzki zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym.

Rezonans magnetyczny pozwala zdiagnozować wiele chorób, jednak powinien być wykonany w renomowanej placówce diagnostycznej. Punktem godnym uwagi zdecydowanie jest klinika rezonansu magnetycznego Rex Medica w Warszawie, który wyróżnia się na tle innych tego typu miejsc nowoczesnym sprzętem i doświadczonym zespołem medycznym. Warto podkreślić, że badanie rezonansem magnetycznym w tym miejscu nie wymaga skierowania.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: