Staw skokowy to struktura, która narażona jest na jeszcze większe obciążenia niż staw kolanowy. Łączy w sobie mnóstwo mięśni, kości oraz więzadeł, dlatego narażony jest na wiele urazów. Ten staw składa się ze stawu skokowego górnego i dolnego – które łączą w sobie różne kości.
Ruchy, które wykonuje są skomplikowane i trudne do opisania, jednak odbywają się w niezbyt szerokim zakresie. Duża ruchomość stopy nie jest potrzebna do sprawnego poruszania się. W tym stawie często dochodzi do przeciążeń, które kończą się urazem. Kiedy do nich dochodzi? Przede wszystkim wtedy, gdy stopa znajdzie się w niewłaściwej pozycji – czyli podczas poślizgnięcia się lub gdy staniemy na krzywym podłożu w bucie, który słabo stabilizuje kostkę. Na skręcenia narażone są osoby, które aktywnie uprawiają sporty. Ponieważ uszkodzenie tego stawu trwale osłabia wszystkie struktury, po jednokrotnym naderwaniu więzadeł problem może powracać. Konieczna jest zatem odpowiednia rehabilitacja oraz noszenie obuwia stabilizującego kończynę.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.