Staw obrotowy

Staw obrotowy

Stawy obrotowe występują w organizmie ludzkim tylko w niektórych miejscach. Są o wiele mniej rozpowszechnione niż inne rodzaje stawów. Staw obrotowy może być zarówno stawem prostym, jak i złożonym. Najważniejszą jego cechą jest fakt, iż jedna kość może obracać się w osi, która jest tworzona przez drugą kość.

Możliwa jest wtedy jedynie rotacja, nie są możliwe inne ruchy, takie jak przywodzenie i odwodzenie. Jest to spowodowane ograniczeniami narzuconymi przez budowę stawu. Najważniejszym stawem obrotowym w naszym ciele jest ten, który łączy czaszkę i kręgosłup. Dzięki niemu możemy wykonywać gest przeczenia i potakiwania głową. Składają się na niego dwa stawy – górny i dolny głowy. Pod względem anatomiczny stawem obrotowym będzie staw dolny głowy. Jest otoczony panewką oraz kilkoma więzadłami, które są konieczne do utrzymywania głowy w odpowiedniej pozycji. Całość pokrywa dodatkowo błona pokrywająca. Budowa tego stawu jest niezwykle skomplikowana, a wszelkie jego uszkodzenia mogą wiązać się z problemami z kręgosłupem.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: