Leczenie dyskopatii szyjnej

ᴇᴍɪʟʏ z Unsplash
ᴇᴍɪʟʏ z Unsplash

Dyskopatia szyjna jest schorzeniem ściśle skorelowanym z rozpowszechnionym współcześnie trybem życia. Stan ten przejawia się między innymi w rosnącej liczbie osób cierpiących na bóle w różnych partiach kręgosłupa. Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju tej dolegliwości, mogą dotyczyć różnych sfer życia. Badacze tego tematu zwracają między innymi uwagę na le zbilansowaną dietę oraz stres. Warto watem zadać sobie pytanie, jaką rolę powinno spełnić leczenie dyskopatii szyjnej.

Trafna diagnoza jako podstawa udanej terapii

Przed rozpoczęciem terapii mającej na celu zniwelowanie skutków dyskopatii szyjnej konieczne jest postawienie trafnej diagnozy. Służą ku temu badania tomografią komputerową, badaie RTG oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa. Ten etap pozwala rozeznać, jakie zabiegi oferowane na stronie www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/dyskopatia-szyjna/ wpisują się w potrzeby pacjenta.

Sposoby leczenia dyskopatii szyjnej

Początkowym krokiem na drodze do przezwyciężenia wspomnianej dolegliwości jest leczenie zachowawcze. Sprowadza się ono w dużej mierze do podawania pacjentowi różnego rodzaju leków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Dobrym rozwiązaniem są również medykamenty powodujące rozluźnienie mięśni.

Bardziej radykalnym rozwiązaniem jest nałożenie tak zwanego kołnierza ortopedycznego. Głównym jego zadaniem jest ustabilizowanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Bez względu na swoją odmianę, dyskopatia szyjna odznacza się przewlekłym charakterem. Oznacza to, że w jej leczeniu ogromne znaczenie odgrywa systematyczna rehabilitacja oraz fizjoterapia.

Inną alternatywą jest aplikacja wyciągu szyjnego, który chroni kręgosłup przed obciążeniami oraz zwiększa przestrzenie międzykręgowe. W niektórych przypadkach zaleca się staranny masaż oraz bardziej niekonwencjonalne metody leczenia, takie jak na przykład ciepłolecznictwo.

Istnieją jednak sytuacje, gdy leczenie dyskopatii szyjnej za pomocą wyżej wspomnianych metod nie przynosi zadowalających rezultatów. W takim wypadku konieczne staje się wykonanie operacji. Najczęściej stosowanymi zabiegami są MED (mikroendoskopowa dyscektomia), IDET (termonukleoplastyka) oraz PLLD (przeskórna laserowa dekompresja dysku).

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: