Hiperostoza usztywnia kręgosłup

Hiperostoza usztywnia kręgosłup

Hiperostoza to choroba, która powoduje zmiany zwyrodnieniowe w kręgach, które składają się na kręgosłup. Tworzą się na nich wyrostki, które przypominają haczyki. Masa kostna traci swoją twardość i rozpływa się z czasem. Powstają torbiele oraz inne zmiany zwyrodnieniowe.

Choroba związana jest przede wszystkim z nadwagą – wtedy kręgosłup jest o wiele bardziej narażony na obciążenie. Choroba należy do grupy chorób zawodowych, gdyż na jej rozwój wpływa także pozycja ciała. Objawy nie są charakterystyczne, choroba powoduje ból i usztywnienie kręgosłupa, którego nasilenie nie jest zbyt duże. Może pojawić się również drętwienie kończyn. Leczenie choroby polega zarówno na przyczynowym leczeniu objawów, jak i na skupieniu się na poprawieniu stanu kręgosłupa. Pozwalają na to odpowiednie ćwiczenia, a także odpowiednie akcesoria, które wspomagają chodzenie. Z czasem konieczna jest laska, a w poważniejszych stanach – balkonik do chodzenia. Mogą przydać się również ortezy, które usztywnią stawy i poprawią ich stan.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: