Jak rozpoznać młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?

Jak rozpoznać młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?

Problemy ze stawami mogą dotyczyć nie tylko osób starszych. Idiopatyczne zapalenie stawów, zwane tez młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów to choroba, która dotyczy głownie młodych ludzi przed 16 rokiem życia.

Trwa kilka miesięcy i objawia się głównie poprzez ból i ograniczoną ruchomość.

Jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm sam niszczy własne komórki, w tym przypadku sa to komórki stawów. Nie poznano do tej pory głównej przyczyny choroby. Uważa się, że może być uwarunkowana genetycznie, poprzez hormony płciowe czy wirusy.

Objawy

Pierwsze objawy choroby to przede wszystkim senność, ospałosć, apatia. Dzieci wykazują również brak apetytu, czesto zauważalny jest spadek kondycji. Pierwszymi objawami zwiazanymi stricte ze stawami jest ograniczona ruchomość. Dziecko może kuleć, narzekać na problemy z poruszaniem się. Dodatkowo, może wystąpić też obrzęk, jednak jest on zazwyczaj niewielki.

Choroba jest bardzo trudna do rozpoznania, bowiem czesto przypomina ona po prostu infekcję wirusową, grypę. Powinna być ona jednak rozpoznana jak najwcześniej, inaczej może prowadzić nawet do bezpośredniego uszkodzenia stawu.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: