Staw zawiasowy

Staw zawiasowy

Zwierzęta oraz ludzie zostali wyposażeni w wiele rodzajów stawów, jednak staw zawiasowy to najprostsze i najmocniejsze rozwiązanie. Ponieważ umożliwia ruch jedynie w jednej płaszczyźnie (do przodu i do tyłu), świetnie sprawdza się tam, gdzie jest największe narażenie na duże obciążenie. Z tego względu staw kolanowy to także staw zawiasowy.

Jeśli tak jak w przypadku kolana, staw łączy trzy kości, nazywany jest stawem złożonym, natomiast stawy paliczków to stawy proste. Łączą ze sobą tylko dwie kostki. Stawy tego typu są zawsze stabilizowane za pomocą więzadeł bocznych, które mają za zadanie utrzymywanie osi zgięcia oraz podtrzymywanie stawu z obydwu stron. Stawy zawiasowe umożliwiają zginanie i rozprostowywanie kończyny, jednak tylko pod określonym kątem. Zwykle ogranicza się on do wartości poniżej 150 stopni, jednak istnieją choroby, które sprawiają, że można wyginać stawy w odwrotną do fizjologicznej stronę. Związane są ze zniekształceniami stawów oraz z nadmiernym wydzielaniem kolagenu.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: