Biotribologia jest nauką, która opisuje korelację między tarciem a zużyciem tkanki, występującej w organizmach żywych. Do węzłów tarcia, występujących u ludzi, zalicza się stawy biodrowe, łokciowe i kolanowe. Dlaczego biotribologia jest ważną dziedziną nauki?
Czym jest biotribologia?
Naukowcy udowodnili, iż podczas tarcia dochodzi do sprzężenia sił oddziałujących na mięśnie i układ kostno-szkieletowy. Biotribologia stara się określić parametry eksploatacji stawów, do których dochodzi w wyniku działania praw biomechaniki.
Dlaczego stawy się zużywają?
Naukowcy udowodnili, iż nasze stawy wskutek tarcia ulegają zużyciu. W miarę upływu czasu uszkodzenia stają się coraz poważniejsze i mogą prowadzić do chorób zwyrodnieniowych. Gdy stawy szwankują, nie możemy się swobodnie poruszać. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do rozwoju chorób zwyrodnieniowych.
Biotribologia pozwala zrozumieć, dlaczego stawy ulegają zużyciu. Ta dziedzina nauki pozwala obliczyć, jak codzienne obciążenie przekłada się na wytarcie chrząstki. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż każdy dodatkowy kilogram stanowi poważne obciążenie dla stawów.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.