Staw barkowy ulega urazom najczęściej wtedy, gdy uprawiamy sporty kontaktowe. W codziennym funkcjonowaniu nie jest on zbyt częstą ofiarą urazów. Najbardziej obciąża go kulturystyka, na przykład podnoszenie ciężarów. Staw barkowy jest dużym stawem, którego budowa sprawia, że jest narażony na uraz podczas upadku na ziemię. Gdy dojdzie do jego zwichnięcia bądź naciągnięcia, wszelkie ruchy sprawiają duży ból. Zawodowe uprawianie sportu prowadzi do zapalenia ścięgien.
Leczenie urazów w obrębie obręczy barkowej musi być poprzedzone odpowiednią diagnozą. Po pierwsze, staw należy prześwietlić, aby sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległy kości. Następnie przeprowadza się badania, które dają pełniejszy obraz stawu. Leczenie polega na odpowiednim ustawieniu kości przez ortopedę oraz na zastosowaniu usztywnienia. Lekarze zalecają często stosowanie kamizelki stawu barkowego. Niestety, ale ruchy ręką są w niej bardzo ograniczone. Bóle, które powstają po urazie, mogą utrzymywać się przez kilka lat i mają tendencję do powracania.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.