Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych

Starzenie się, choroby przewlekłe, stany zapalne stawów, ale i otyłość, mogą doprowadzić do zwyrodnienia stawów kolanowych.

Zwyrodnienie stawów to choroba, która powoduje niszczenie chrząstki stawowej, a więc elementu odpowiedzialnego za prawidłową pracę stawu i chroniącego kości przed ścieraniem się. U osoby chorej występuje dodatkowo brak lub ograniczenie mazi stawowej, która pełni funkcję „smaru” dla stawów.

Czynniki ryzyka

Zwyrodnienie stawów kolanowych bardzo często związane jest po prostu ze starzeniem się lub urazem. Jednak najczęściej cierpią na chorobę osoby, które skarzą się na nadwagę czy otyłość. Jak wiadomo, większa masa ciała, to znacznie większe obciążenie również dla stawów, które pod takim naciskiem szybciej się zużywają. Warto zatem zadba

o odpowiednia masę ciała nie tylko przez wzgląd na estetykę.

Objawy

Pierwsze objawy zwyrodnienia stawów to sztywnienie ich po wstaniu z łóżka oraz ból, ustępujący zwykle po spoczynku. Chory może również skarżyć się na charakterystyczne dźwięki, jak strzelanie stawów, skrzypienie.

Leczenie powinno być rozpoczęte jak najszybciej, gdyż w późniejszych stadiach choroby konieczne jest już leczenie operacyjne. Priorytetem powinno stać się zmniejszenie masy ciała. Lekarz może zalecić odpowiednie leki, np. przeciwzapalne, ale i stosowną fizykoterapię.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: