Ćwiczenia mięśni dna miednicy polecane są zwłaszcza osobom, które mają problemy z utrzymywaniem moczu. Powodem tego często jest rozluźnienie mięśni. Kłopot ten jest dla wielu osób bardzo krępujący, zupełnie niepotrzebnie. Niekontrolowanie utrzymywania moczu zdarza się bardzo często. Ćwiczenie mięśni Kegla może przynieść imponujące efekty, jeśli chodzi o leczenie tej przypadłości. Jednak ćwiczyć mięśnie dna miednicy warto profilaktycznie, zanim jeszcze dojdzie do poważnych zaburzeń jej funkcjonowania. Wbrew pozorom, w codziennym życiu mięśnie dna miednicy odgrywają ogromną rolę. Podtrzymują od spodu narządy jamy brzusznej, a także regulują pracę zwieraczy. Mięśnie te należą także stabilizatorów kręgosłupa. Dodatkowo wpływają na sprawność seksualną i przebieg naturalnego porodu.
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy
- Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Mięśnie Kegla
- Jakie są zalety ćwiczeń mięśni dna miednicy?
Ćwiczenia mięśni dna miednicy
Od czego najlepiej rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy? Priorytetem jest to, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie i rozpoznać, gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy. Najłatwiej sprawdzić to w trakcie oddawania moczu. Trzeba mocno naprężyć mięśnie i zatrzymać mocz. Jednak nie można robić tego cały czas, bo może to powodować kłopoty z niepełnym oddawaniem moczu. Na początku wystarczy napinać mięśnie przez 5 sekund, a następnie przez 5 sekund rozluźniać. Rekomenduje się wykonywanie od 10 do 15 powtórzeń lub mniej. Jak często wykonywać ćwiczyć mięśnie Kegla? Najlepiej robić to 3 razy dziennie.
Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Mięśnie Kegla
Ćwiczenia dna miednicy wydają się proste, ale najważniejsza jest w nich regularność. Mięśnie dna miednicy to mięśnie głębokie, które wystarczy delikatnie napinać, żeby je wzmocnić. Najważniejsze jest to, żeby skupiać się na napinaniu konkretnych partii mięśni, unikając napinania brzucha, pośladków i ud. W trakcie ćwiczeń należy oddychać miarowo i spokojnie. Pamiętaj też, że liczy się jakość, a nie ilość. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z fizjoterapeutą, który specjalizuje się w mięśniach dna miednicy. Mięśnie dna miednicy to między innymi mięsień zwieracz cewki moczowej, mięsień poprzeczny głęboki krocza, mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu.
Jakie są zalety ćwiczeń mięśni dna miednicy?
Jakie zalety przynosi trening mięśni dna miednicy? Poza tym, że pomaga opanować kłopoty z nietrzymaniem moczu, wpływa także na łatwiejszy poród. Dodatkowo silne mięśnie wpływają na wzrost sprawności i satysfakcji seksualnej. Mięśnie Kegla powinny ćwiczyć nie tylko panie, ale także panowie. U mężczyzn ćwiczenia mięśni Kegla mogą minimalizować także ryzyko przerostu stercza. Warto pamiętać, że ćwiczenie mięśni dna miednicy powinno być regularne.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.