Urazy stawu kolanowego

Urazy stawu kolanowego

Staw kolanowy to najbardziej narażony na uszkodzenie staw w naszym organizmie. Jego budowa jest silna, ale w przypadku urazu, ochrona nie jest wystarczająca. Uszkodzenia stawu kolanowego mają tendencję do powracania. Więzadła kolana stabilizują go przed ruchami na boki – dzięki nim kolano daje nam pewną podporę. Uszkodzenia więzadeł kolana powoduje niestabilność i dalszą degradację stawu.

Leczenie polega na rekonstrukcji więzadeł oraz na stabilizacji stawu w ortezie. W kolanie występują również łękotki, które także ulegają urazom. Jeśli łękotki nie da się naprawić poprzez szycie, lekarz może rozważyć jej usunięcie i zastąpienie protezą. Najczęstszym urazem kolana jest zanik chrząstki stawowej. Dochodzi do niego także w następstwie poprzednio opisanych dolegliwości. Gdy kolano wykonuje nieprawidłowe ruchy i nie jest odpowiednio stabilizowane, dochodzi do zaniku chrząstki i ocierania o siebie kości. Przyczyną tego może być także reumatyzm oraz nadwaga, które przyśpieszają proces degradacji.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: