Stawy złożone

Stawy złożone

Systematyka stawów jest bardzo rozbudowana, ale jeśli chcemy się skupić wyłącznie na liczbie kości, które budują dany staw, wystarczy podzielić je na stawy proste i złożone. Na staw prosty składają się jedynie dwie kości, natomiast na staw złożony składa się ich większa ilość. Wpływa to znacznie na skomplikowanie całej konstrukcji, która nazywana jest stawem.

Najważniejsze stawy złożone w naszym organizmie to staw łokciowy (na który tak naprawdę składają się trzy stawy) oraz staw kolanowy (który jest bardzo skomplikowany). W zależności od budowy stawu, możliwy jest różny zasięg ruchu, wykonywany przez kończynę. Każdy staw tego typu będzie składał się z podobnych elementów. Natura wyposażyła nas w ścięgna i więzadła, które stabilizują kończynę, oraz w system, który jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego nawilżenia stawu. Poślizg wpływa na bezproblemowe poruszanie się kości względem siebie. Jeśli staw nie będzie odpowiednio nawilżony, powstanie problem z wycieraniem się powierzchni kości, które przylegają do siebie.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: