Uraz stawów kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Uraz stawów kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Urazy stawów kręgosłupa mogą być bardzo niebezpieczne, z uwagi na bezpośrednią bliskość rdzenia kręgowego. Do tego typu urazów dochodzi podczas wypadków, a czasem są wynikiem przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała. Gdy dojdzie do stłuczenia kręgosłupa, konieczne jest założenie kołnierza rehabilitacyjnego, który nieco ustabilizuje ruchy głowy. Ból jest silny, ale kręgi nie ulegają zniszczeniu. Innym uszkodzeniem stawów kręgosłupa jest skręcenie stawów międzykręgowych.

Dochodzi do niego podczas silnego skręcenia szyi. Powstaje wtedy obrzęk oraz oddalenie się kręgów od siebie. Konieczne jest wtedy użycie sztywnego kołnierza, który uniemożliwi wszystkie ruchy. Podczas wypadku komunikacyjnego może dojść także do podwichnięcia stawów międzykręgowych. Ta dolegliwość powoduje zniszczenie struktur kostnych, co skutkuje zwiększonym zakresem ruchu w danym stawie. Leczenie polega także na unieruchomieniu odcinka szyjnego kręgosłupa na czas kilku tygodni. W takim przypadku rehabilitacja trwa najdłużej.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: