Staw siodełkowaty

Staw siodełkowaty

Staw siodełkowaty to rzadkie połączenie kości. Pozwala na bardzo wiele ruchów, mimo tego, że jego budowa wskazywałaby na pewne ograniczenia. W naszym ciele można go spotkać wyłącznie w jednym miejscu – czyli w stawie śródręczno-nadgarstkowym kciuka. Staw jest narażony na zapalenie, z uwagi na to, że używamy go niemal w każdej sekundzie codziennej aktywności. Jeśli ten staw ulegnie zapaleniu, po pierwsze zauważymy dolegliwości bólowe oraz ograniczoną ruchomość.

Może pojawić się także obrzęk, który sprawia, że codzienne czynności sprawiają nam duże trudności. Ponieważ staw składa się z wielu drobnych kostek, ważne jest nie nadwyrężanie go oraz stosowanie odpowiedniej ochrony, za pomocą rękawic. Jeśli ból stawu nasila się, należy udać się do lekarza i ograniczyć obciążenie stawu. Skuteczne mogą być także zimne okłady – gorące bardzo często powiększają jeszcze bardziej stan zapalny. Jako środki doraźne mogą być stosowane tabletki lub maści o działaniu przeciwbólowym, jednak nie wolno ich używać zamiast leczenia.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: