Staw płaski

Staw płaski

Stawy płaskie zaliczane są do stawów wieloosiowych. Charakterystyczne dla tego rodzaju stawów jest to, że posiada bardzo małą ruchomość. Ruch przypomina raczej ślizganie się kości względem siebie niż inne formy poruszania. Kości połączone są ze sobą ściśle za pomocą więzadeł i torebek stawowych. Mimo tego, że tak mały zasięg ruchów może kojarzyć się z uproszczoną budową, to stawy tego typu mają te same elementy, co wszystkie inne rodzaje stawów.

Jednym z takich stawów o dużych rozmiarach jest staw krzyżowo-biodrowy. Łączy on ze sobą dwie kości – krzyżową oraz biodrową. Jego cechą jest bardzo silne wzmocnienie za pomocą rozmaitych struktur. Torebka stawowa, w której się znajduje, powoduje, że nie ma swobody poruszania się kości. Stabilizacja jest zapewniona także ze względu na wiele więzadeł – takich jak biodrowo-krzyżowo-grzbietowe i brzuszne. Cała budowa stawu sprawia, że możliwości ruchu są niewielkie. W praktyce można uznać go za spojenie kości, gdyż ruch jest tutaj niewskazany i ograniczany.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: