Staw kolanowy

Staw kolanowy

Staw kolanowy to największy staw w naszym ciele. Łączy ze sobą kości udową oraz piszczelową i należy do stawów zawiasowych. Umożliwia ruchy do tyłu oraz wyprost, natomiast ruchy na boki i do przodu nie są możliwe. Staw kolanowy bardzo często ulega uszkodzeniom oraz zmianom zapalnym – z uwagi na to, że jest narażony na ogromne obciążenie podczas przyjmowania pozycji stojącej.

Jego budowa gwarantuje, że nie będą następowały ruchy na boki – wzmacniają go bardzo silne więzadła stawowe. Lekarze wyróżniają aż trzy struktury, które mają za zadanie stabilizowanie kolana w różnych osiach. Budowa kolana jest niezwykle skomplikowana – składają się na niego torebki stawowe, łąkotki, więzadła, kaletka maziowa oraz kości. Uszkodzenie tego stawu wiąże się z koniecznością założenia stabilizatora lub chodzenia o kulach. Szczególnie groźny jest zanik mazi wewnątrz kolana, który doprowadza do zniszczenia głowy kości. W takim przypadku pojawia się bardzo silny ból oraz ograniczenie ruchomości stawu kolanowego.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: