Sportowe urazy stawów

Sportowe urazy stawów

Uprawiając sport, zwiększamy wydolność swojego organizmu, poprawiamy ogólne samopoczucie i unikamy wielu chorób wynikających w dużej mierze z braku ruchu. Jednak wszędzie tam, gdzie można osiągnąć duże korzyści, można ponieść i straty. W tym wypadku – odnieść kontuzję.

Gdy nasz organizm pracuje na granicy swoich możliwości po to, by stale podnosić poziom wytrzymałości i zyskiwać siłę, łatwo jest pójść o krok za daleko i nabawić się urazu. Czasem jednak uraz nie wynika z naszego niedopatrzenia. Każdy sportowiec od czasu do czasu doznaje kontuzji i od jego determinacji oraz od profesjonalizmu otaczających go ludzi (trenerzy, fizjoterapeuci, lekarze) zależy, jak szybko powróci do formy. Nawet uprawiając sport rekreacyjnie, musimy być przygotowani na ryzyko urazu. Najczęściej będzie to uraz stawu.

Urazy stawu kolanowego

Staw kolanowy ulega największym przeciążeniom (szczególnie podczas biegu oraz ćwiczeń z obciążeniem) i jest najbardziej narażonym na urazy stawem w naszym organizmie. Jeżeli już dojdzie do urazu, czyli więzadła przestaną trzymać kolano w odpowiedniej pozycji, koniecznie należy usztywnić kolano, stosując tzw. ortezę. Do tego dochodzą zabiegi fizjoterapeutyczne oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia – wszystko pod okiem lekarza rehabilitanta i fizjoterapeuty.

Zapobieganie urazom stawu kolanowego

W stawie kolanowym najbardziej narażone na urazy są łąkotki, które umożliwiają ruch obrotowy przy zgięciu kolana. Aby chronić je podczas uprawiania sportu, zaleca się noszenie specjalnych ochraniaczy na kolana oraz stosowanie odpowiedniego obuwia. Nie bez powodu mamy tak szeroki wybór obuwia sportowego, podzielonego na wiele kategorii zależnie od rodzaju uprawianego sportu. Amatorzy powinni pamiętać o rozgrzewce (profesjonaliści na pewno mają dopracowane wszystkie elementy treningu, więc im nie trzeba o tym przypominać) oraz o stopniowym zwalnianiu tempa pod koniec ćwiczenia.

Urazy stawu skokowego

Staw skokowy jest na co dzień jeszcze bardziej obciążany niż staw kolanowy, i równie często ulega urazom. Skręcenie stawu nie jest tak poważne jak jego zwichnięcie, ale zdarzają się skręcenia ze znacznym uszkodzeniem. W stawie skokowym urazowi może ulec więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) lub więzadło skokowo-piętowe (CFL). W każdym przypadku konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg i ocena przez lekarza, czy doszło do uszkodzenia. Od tego uzależniamy dalsze postępowanie i rehabilitację. Przy zwichnięciu stawu konieczna jest repozycja, czyli nastawienie go, a nierzadko nie obejdzie się także bez zabiegu operacyjnego. Skręcenie stawu skokowego może być delikatne, czyli przyjąć postać naciągnięcia. Trochę poważniejsze jest skręcenie II stopnia, czyli naderwanie, a najpoważniejszy, III stopień urazu stawu skokowego, oznacza zerwanie wiązadeł otaczających staw i uszkodzenie torebki stawowej.

Przy skręceniach nie wystarczy samo rtg, dlatego wykonuje się usg, a czasem także rezonans magnetyczny. Na pewno konieczne jest unieruchomienie stawu, okładanie go lodem oraz utrzymywanie kończyny w uniesionej pozycji. O reszcie działań decyduje lekarz i rehabilitant.

Urazy stawu łokciowego

Tak zwany „łokieć tenisisty” to przypadłość nie tylko osób grających w tenisa, badmintona czy golfa („łokieć golfisty” dotyczy wewnętrznej strony stawu łokciowego), ale także… osób wiele czasu spędzających nad klawiaturą komputera czy lubiących robótki ręczne. Najczęściej wynika on z ciągłego wykonywania powtarzalnych czynności i przeciążenia stawu. W stawie łokciowym mamy mało więzadeł odpowiadających za ruch, a więc możliwy jest naprawdę niewielki zakres ruchu – bardzo łatwo tym samym o urazy. Leczenie trwa długo, i polega głównie na stosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak laseroterapia, UD, krioterapia, ESW i masaże. Dodatkowo stosuje się preparaty farmakologiczne w celu likwidacji stanu zapalnego i szybszej regeneracji stawu. Podczas okresu rekonwalescencji ważne jest stosowanie opasek i stabilizatorów łokcia z wkładkami uciskającymi miejsce poniżej nadkłykcia przyśrodkowego i bocznego – tego typu produkty znajdziemy w specjalistycznych sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym (np. juventas.pl).

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: