Ścięgna i więzadła

Ścięgna i więzadła

Najważniejszymi strukturami stawu są kości, które łączą się w nim w taki sposób, który zapewnia odpowiednią ruchomość. Każdy ze stawów naszego ciała musi poruszać się tylko fizjologicznych płaszczyznach – inne ruchy są szkodliwe. Z tego powodu stawy stabilizowane są za pomocą więzadeł. Więzadła sprawiają, że kości są dodatkowo połączone i zmniejsza się ryzyko zwichnięcia stawu. Jeśli otaczają staw z boku, to ograniczają ruch w tej płaszczyźnie.

Przykładem może być niezwykle skomplikowana budowa stawu kolanowego, który jest stabilizowany za pomocą kilku układów. Ścięgna to także element układu ruchu, który zbudowany jest z tkanki łącznej o bardzo dużej wytrzymałości. Dzięki ścięgnom mięśnie są przytwierdzone do szkieletu w odpowiedni sposób. Możliwe jest zatem poruszanie kośćmi w sposób umożliwiający ruch. Ścięgna mają różną budowę – każda z kości ma inny kształt ścięgna. Ta struktura nie jest rozciągliwa, dzięki czemu ruch mięśnia jest bardziej wydajny i nie ma strat energii przy skurczu i rozkurczu.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: