Profilatyka zdrowych stawów

Profilatyka zdrowych stawów

Aby nasz układ ruchu służył nam w dobrej kondycji przez długie lata, należy o niego właściwie dbać. Najbardziej podatne na choroby są nasze stawy, dlatego należy stosować odpowiednią profilaktykę, aby zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową wagę ciała. Nadwaga, a tym bardziej otyłość, niestety sprzyja uszkodzeniom i deformacji stawów.

Ponadto ważne jest aby nasza dieta była urozmaicona, gdyż tylko taka dieta dostarczy do organizmu wszystkie składniki mu niezbędne. Powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, wapń oraz fosfor. W profilaktyce chorób stawów nie można zapominać o aktywności fizycznej. Pozwala ona na zachowanie odpowiedniej ruchomości stawów oraz zapobiega ich zesztywnieniu. Wpływa również korzysstnie na stan chrząstki stawowej oraz stymuluje wydzielanie substancji maziowej, która redukuje tarcia wewnątrzstawowe.

Ważne jest również aby zwracać uwagę na to jak wstajemy, siadamy czy podnosimy ciężary. Nosząc zakupy, najlepiej używać plecaka, który odciąży stawy barkowe, lub przynajmniej rozkładać je równomiernie na obie ręce. Gdy podnosimy ciężary, najlepiej robić to z pozycji kucającej, a najlepiej w ogóle ograniczyć dźwiganie. Stosowanie się do tych wszystkich zasad z pewnością wpłynie korzystnie na stan i pracę naszych stawów.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: