Jak wygląda rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy?

Jak wygląda rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy?

Zdarza się, że dolegliwości bólowe ze strony stawu biodrowego uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Koniecznością staje się wtedy przeprowadzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy. Rehabilitacja rozpoczyna się już następnego dnia!  Nieoceniona wtedy okazuje się pomoc doświadczonego fizjoterapeuty.

Powinniśmy starać się jak najlepiej i najdokładniej wykonywać jego polecenia. Waszak to od nas zależy, jak szybko powrócimy do sprawności. Jeśli wykażemy się sumiennością i cierpliwością, z pewnością nastąpi to o wiele szybciej.

Po operacji

Rehabilitacja polega na wykonywaniu szeregu ćwiczeń fizycznych wspomagających aparat ruchu i stopniowo zwiększających zakres jego działania. Na początku są to jedynie ćwiczenia polegające na ruszaniu kończynami. Dopiero później wprowadza się lekkie obciążenia.

Jednak do końca życia przestrzegać trzeba będzie kilku zasad, które zapobiegną niebezpiecznemu zwichnięciu protezy:

– należy unikać zakładania nogi na nogę

– nie zginać nogi powyżej 90°

– nie siadać na zbyt niskich siedziskach

– unikać wykonywania pełnych przysiadów

Niezbędne przygotowanie

Po powrocie do domu warto zaopatrzyć się kule lub balkonik, matę antypoślizgową i krzesełko pod prysznic i specjalną nakładkę podwyższającą na deskę klozetową. To niezbędne minimum. Na rynku jednak obecnych jest wiele gadżetów ułatwiających życie osobom po operacjach.

Przez pierwsze 6-8 tygodni należy spać na plecach lub na „zdrowym” boku z poduszką pomiędzy kolanami. Okres rekonwalescencji jest różny ale z reguły wynosi ok. 3-4 miesięcy. Pamiętajmy, że o powrocie do pełnej aktywności zawsze decyduje lekarz.

Natalia Herzog

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2020