To kolejna choroba cywilizacyjna, której głównym prowodyrem jest niekorzystny dla naszego organizmu tryb życia – długie godziny w pozycji siedzącej i brak aktywności ruchowej.
Pierwszym objawem choroby zwyrodnieniowej jest doskwierający ból stawów. Kolejnym – trzeszczenie stawów, ograniczenie naturalnej ruchomości i związane z tym problemy z poruszaniem się. Przewlekła, nieleczona osteoartroza może prowadzić do trwałego uszkodzenia chrząstki stawowej, zapalenia stawów, jak i tworzenia się wyrośli kostnych, torbieli i stwardnienia warstw podchrzęstnych.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Jeśli nie zareagujemy na pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej i nie rozpoczniemy kuracji, możemy doprowadzić do wykrzywienia stawów i okrutnego bólu, który uniemożliwi nam normalną aktywność fizyczną, czyli znacząco obniży jakość życia. Jak postępować w przypadku pojawiającej się choroby zwyrodnieniowej stawów?
Objawy, leki na zwyrodnienie stawów
Na początku choroby pojawiają się nieznaczne dolegliwości bólowe, nasilające się w momencie ruchu w stawie. Niepokojący objaw to bolesność w momencie podjęcia aktywności po chwili bezczynności, ustępująca po rozruszaniu się. W kolejnej fazie pojawia się ból stały, towarzyszący nam nawet w nocy, podczas odpoczywania, utrudniający zaśnięcie.
Aby dokładnie zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów należy wykonać szereg badań obrazujących wnętrze stawu – RTG, tomografię, rezonans magnetyczny. Leczenie choroby polega na minimalizowaniu bólu oraz wzmocnieniu stawów i mięśni – zastosowanie leczenia farmakologicznego pomoże w walce z dolegliwościami. Rehabilitacja to podstawa uzyskania lepszej kondycji zdrowotnej, jednak przy samej rehabilitacji nie jest możliwe cofnięcie zmian, jakie nastąpiły. Stosowane jest również leczenie miejscowe czyli stosowanie glikokortykosteroidów lub iniekcji hialuronianu, za pomocą środka takiego jak Synvisc – wiskosuplementu, płynu do wstrzykiwania dostawowego. W bardzo trudnych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne.
Ćwiczenia na stawy, rehabilitacja stawów – nigdy nie jest za późno
Choroba zwyrodnieniowa dotyczy osób starszych, pierwsze objawy pojawiają się około 50 roku życia. Warto podkreślić, że na problemy ze stawami pracujemy całe życie. Należy dbać o zdrowie w młodości, działać profilaktycznie – odpowiednia aktywność fizyczna, o natężeniu nie przeciążającym, a wspomagającym, dopasowana do stylu życia dieta, a także troska o swoje samopoczucie to podstawa zachowania dobrej kondycji fizycznej. Na aktywność i zmianę szkodliwych nawyków nigdy nie jest za późno. Więc jeśli tylko pojawiają się u Ciebie pierwsze oznaki bólu stawów, skontaktuj się z lekarzem, rozpocznij rehabilitację zmień swoje życie, by cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Większość skutecznych ćwiczeń możesz wykonywać w swoim domu, na podwórku, lub w parku. Warto również zapoznać się z ofertą witamin i suplementów diety z witaminą D i K. Mądrze stosowane, w dopasowanych dawkach zażywanych w odpowiedni sposób, z pewnością pomogą Ci ustrzec się przed chorobą cywilizacyjną, jaką jest zwyrodnienie stawów.
Partnerem artykułu jest: Apteka internetowa apteka-leki.pl
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.