Staw śrubowy to jeden z rodzajów stawów, które posiadają jedną oś. Ruch następuje obrotowo, zgodnie z osią, którą nadaje budowa fizjologiczna obydwu kości. Przy wykonywaniu obrotu dochodzi także do wysuwania się jednej kości – następuje ruch posuwisty. Przypomina to oczywiście śrubę. Analogia jest bardzo dobra, ale nie ukazuje w żaden sposób tego, w jaki sposób może być zbudowany staw śrubowy.
Świetnym przykładem stawu śrubowego jest staw szczytowo-obrotowy, który łączy ze sobą pierwszy i drugi kręg szyjny. Co ważne, należy on także do grupy stawów jednoosiowych. Jego ruchomość jest dość mała (tak jak i pozostałych stawów tego typu) i wynosi zaledwie trzydzieści stopni prawo i lewoskrętnie. Ruchy polegające na uniesieniu głowy są bardzo małe. Staw jest pokryty od zewnątrz torebką stawową, która nie przylega do niego w sposób sztywny, lecz pozostaje wiotka. Pozwala to na odpowiednie chronienie stawu także wtedy, gdy wykonujemy ruchy głową. Dzięki działaniu tego stawu możemy ruszać głową w lewo i w prawo.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.