Zwyrodnienie stawu biodrowego to choroba, która atakuje coraz częściej. Choroby zwyrodnieniowej nie da się niestety wyleczyć – można natomiast jak najbardziej opóźnić proces niszczenia stawu. W terapii stosuje się różne metody, zarówno leczenie farmakologiczne jak i za pomocą leków.
Zdarza się, ze konieczne jest leczenie operacyjne bądź założenie tzw. endoprotezy.
W leczeniu zwyrodnienia stawu biodrowego lekarze chętnie zalecają fizjoterapię. Daje ona szeroki wachlarz możliwości – odpowiednio dobrana terapia pomoże usprawnić staw, polepszyć ruchomość i załagodzić dolegliwości bólowe. W rehabilitacji stosuje się więc zarówno zabiegi jak i odpowiednie ćwiczenia.
Fizjoterapia
Ćwiczenia zalecane przy zwyrodnieniu stawu biodrowego to takie, które usprawnią przede wszystkim pracę mięśni oraz przywrócą ruchomość. Mogą to być ćwiczenia z odciążeniem, czyli takie, gdzie kończyny są podwieszone. Sprawdza się również kinezyterapia, a więc odpowiednia gimnastyka ciała. Dodatkowo, by złagodzić dolegliwości bólowe, pacjenci mogą być poddani takim zabiegom jak np. krioterapia.
Aleksandra Wiktor
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.