Skręcenie stawu często wiąże się z bólem i obrzękiem. Najczęściej dotyka ono sportowców.
Naderwany staw to inaczej jego skręcenie, zbyt duże naciągnięcie. Zdarzyć się może w czasie intensywnego wysiłku. Dotyczy głownie stawów kolanowych oraz stawu skokowego. Potoczne „skręcenie kostki” to właśnie taki rodzaj kontuzji.
Objawy kontuzji
W przypadku skręcenia stawu skokowego można mówić o jego naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym rozerwaniu torebki stawowej. W każdej z tych kontuzji pierwszym, odczuwalnym objawem jest silny ból oraz obrzęk wokół stawu, a także niemożliwość poruszania nim. Ból nasila się jeszcze bardziej przy próbach chodzenia czy przy obciążeniu stawu.
Skręcona kostka, co teraz?
Jego naciągniecie nie musi oznaczać wizyty u lekarza. Wystarczy unieruchomić nogę na kilka dni, przy okazji stosując zimne okłady. Przy takim rodzaju kontuzji świetnie sprawdzą się maści chłodzące, delikatnie kojące ból i zmniejszające obrzęk. Natomiast zerwanie torebki stawowej wiąże się już z noszeniem stabilizatora przez okres około 4-6 tygodni lub całkowitym unieruchomieniu stawu w gipsie.
Na skręcenie stawu skokowego narażeni są głównie sportowcy, jednak uważać powinny też osoby otyłe. W ich przypadku stawy są o wiele bardzie obciążone, stąd wyższe ryzyko poważnych kontuzji. Nieprawidłowe obuwie również może spowodować naderwanie stawu.
Aleksandra Wiktor
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.