Artroskopia to badanie inwazyjne, które pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu stawów. Ponieważ wiąże się ze znieczuleniem pacjenta, wiele osób boi się poddać temu zabiegowi, jednak jest on niezbędny w pewnych chorobach. Kiedy wykonuje się artroskopię i na czym ona polega?
Po pierwsze, wykonywana jest po poważnych uszkodzeniach stawów. Gdy staw uległ skomplikowanemu złamaniu, wykonanie artroskopii pozwoli na ocenę tego, jak poważna jest sytuacja. Możliwe jest także przeprowadzenie operacji – na przykład w celu oczyszczenia stawu. Wykonuje się ją za pomocą miniaturowych narzędzi chirurgicznych. Podczas tego badania można usunąć także ciało obce, które utknęło w stawie. Badanie pod nazwą artroskopia wykonuje się także w wielu chorobach – takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory stawów i zwyrodnienia. Specjalista ocenia przez miniaturową kamerę stan stawu – może obejrzeć wszystkie struktury, które składają się na staw. W razie zauważenia patologii, może pobrać wycinek tkanki do zbadania.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.