Zadbany staw skokowy

Zadbany staw skokowy

Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością oraz zdrowiem należy dbać o swój organizm pod każdym kątem. Odpowiednią troską należy również otoczyć nasz układ kostno-stawowy. Odwdzięczy się on nam gibkością i elastycznością. Jak zatem właściwe dbać o stawy?

Wyniki badań pokazują, że jedną z najbardziej podatnych na urazy częścią naszego ciała jest staw skokowy. Co robić aby zminimalizować ryzyko urazu?

Stawy są ruchomymi połączeniami kości. Dzięki nim nie ocierają się one o siebie będąc w ruchu oraz nie przemieszczają się pod wpływem ciężaru ciała. Z reguły nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia – dopóki nie zaczną nas boleć.

Dokuczliwe zwyrodnienia

Staw skokowy, który bardzo łatwo ulega skręceniu. Wystarczy nieuważne postawienie stopy, czy upadek – i kłopot gotowy. Ponadto wraz z wiekiem narażeni jesteśmy na rozwój chorób zwyrodnieniowych stawów, w szczególności w miejscach, które kiedyś uległy urazowi. Na rozwój choroby wpływ mają takie czynniki jak:

  • nadwaga i otyłość
  • siedzący tryb życia
  • podeszły wiek
  • predyspozycje genetyczne
  • uprawianie sportu wyczynowo

Czy można zapobiegać urazom? Owszem, można! Pamiętajmy o zakładaniu właściwego obuwia i nie katowaniu stóp butami na wysokim obcasie. Uprawiając sport lub podejmując jakikolwiek wysiłek fizyczny – chociażby byłoby to schodzenie po schodach – zachowajmy uważność.

Jak dbać

O stawy należy dbać przez całe życie – rozpoczynając już we wczesnej młodości. Pod żadnym względem nie wolno bagatelizować jakiegokolwiek urazu. Jeśli ból, obrzęk, zasinienie utrzymuje się dłużej niż dobę – należy niezwłocznie odwiedzić lekarza.

Postarajmy się regularnie ćwiczyć. Wysiłek fizyczny przyczynia się do wzmożonej produkcji mazi stawowej, która wpływa na płynność i zakres pracy stawu. Róbmy to jednak z głową, nadmierny wysiłek i przeciążenia przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego.

Dbaj o właściwą wagę. Nadprogramowe kilogramy są niepotrzebnym obciążeniem sprawiającym, że staw ulega szybszemu wyeksploatowaniu.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: