Bolą Cię stawy? Sztywnieją Ci palce? Zauważasz, że coraz częściej masz obrzęk stawów? Nie czekaj, to może być reumatoidalne zapalenie stawów! Nie pozwól by choroba przekreśliła Twoje życie. Już dziś dowiedz się jak z nią skutecznie walczyć!
Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?
Jest to przewlekła choroba zapalna, która atakuje stawy oraz inne narządy. Ma podłoże autoimmunologiczne. RZS jest chorobą tkanki łącznej, charakteryzuje się nieswoistym, symetrycznym zapaleniem głównie małych i średnich stawów. Nieleczone powoduje zniekształcenie stawów, przykurczów, upośledza ich funkcje, a w skrajnym stopniu – destruuje. Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Do najczęstszych objawów należą:
- ból;
- sztywność;
- obrzęki;
- tkliwość stawu;
- ograniczenie ruchomości;
- deformacja stawów.
Często dotykają rąk oraz stóp, ale mogą też występować w innych częściach ciała. Przy wczesnym rozpoznaniu możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby, zmniejsza się ryzyko powikłań oraz istnieje duża szansa na normalne funkcjonowanie. Jest to choroba bardzo podstępna. Często objawy RZS są mylone z grypą – występuje uczucie osłabienia, podwyższona temperatura czy bóle mięśni. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą systemową i może atakować też inne narządy. Warto zatem dobrze ją zdiagnozować, ponieważ nierozpoznana może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Do najczęstszych należą:
- guzki reumatoidalne;
- miażdżyca;
- zapalenie naczyń krwionośnych;
- zapalenie opłucnej;
- choroba niedokrwienna i zawał serca;
- zaburzenia hematologiczne;
- zaburzenia nerwowe;
- choroby nerek.
Rozróżnia się w medycynie trzy typy zapalenia stawów:
- I typ – z samoistną remisją, przebiega bardzo łagodnie, podatny na leczenie;
- II typ – z łagodnym postępem choroby, stan stały, powolne zmiany stawowe, mała reakcja na leczenie farmakologiczne;
- III typ – z progresją mimo leczenia, ciężki przebieg, szybki i stały postęp zmian zapalnych, szybki rozwój niepełnosprawności chorego.
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest indywidualne i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jedno jest pewne – im wcześniej wykryta, tym większe prawdopodobieństwo remisji.
Kogo dotyka RZS i jak je leczyć?
W krajach bardziej rozwiniętych na reumatoidalne zapalenie stawów choruje 1 na 100 osób. Większość pacjentów to kobiety – jest ich trzy razy więcej niż mężczyzn z zapaleniem stawów! RZS ujawnia się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, rzadziej wcześniej, choć są znane w medycynie przypadki zachorowań wśród młodzieży, tłumaczy lek. med. Agnieszka Rapa specjalista reumatolog. Niestety – ciężko jest leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. Wciąż są trudności z ustaleniem konkretnych przyczyn tej choroby. Nieznany bliżej czynnik powoduje stymulację błony maziowej, która wyściela staw do odpowiedzi zapalnej. Powiększa się i następnie niszczy przylegające struktury stawu takie jak chrząstka, więzadła, kości, ścięgna. Początkowo przejawami RZS jest ból i obrzęk, a następnie zniszczenie i utrata ruchomości. Istotny jest właśnie ten proces zapalny, który dzieje się wewnątrz stawu. Prawdopodobnie na rozwój choroby wpływają inne czynniki, wśród nich wymienia się:
- obciążenie genetyczne;
- palenie papierosów;
- sytuacje stresowe;
- defekt układu odpornościowego;
- płeć;
- zakażenia.
Jeśli już istnieje ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów to istnieje kilka metod diagnozy. Są to badania laboratoryjne (morfologia krwi, RF, Anty – CCP, OB, CRP). Często wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich:
- RTG;
- ultrasonografia;
- rezonans magnetyczny;
- tomografia komputerowa.
Główną metodą leczenia RZS jest leczenie farmakologiczne. Istotną rolę odgrywają leki modyfikujące przebieg choroby, tzw. LMPCh. Zapobiegają rozwojowi choroby, niszczeniu stawów, pozwalają zachować sprawność i normalnie funkcjonować. Powinno się przyjmować leki jak najszybciej po zdiagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Poza lekami powinno stosować się leczenie zachowawcze, do których należą:
- ćwiczenia;
- odpowiednia fizykoterapia;
- dobrze dobrany sprzęt ortopedyczny (laski, kule itp.);
- dostosowywanie otoczenia do niesprawności;
- dieta;
- odpoczynek.
Mimo wielu nowoczesnych metod reumatoidalne zapalenie stawów jest ciężką chorobą i bardzo nikły procent pacjentów z nią wygrywa. Zazwyczaj po odstawieniu leków RZS nawraca. Mimo tego należy postawić na odpowiednie leczenie, które zapewni jedynie specjalista reumatolog – mówi lek. med. Agnieszka Rapa. Poznaj skuteczne metody zwalczania reumatoidalnego zapalenia stawów w naszych klinikach: http://profmed.com.pl/poradnie
Artykuł sponsorowany
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.