Ścięgna stanowią przyczep mięśnia do struktury kostnej. Z uwagi na newralgiczne położenie oraz duże siły, które na nie działają, ścięgna są narażone na urazy. Najczęstszym urazem tej części ciała jest uszkodzenie ścięgna Achillesa. Znajduje się ono na nodze po stronie pięty. Kiedy dochodzi do jego uszkodzenia? Przede wszystkim wtedy, gdy przez dłuższy czas unikamy ruchu, a potem zaczynamy intensywnie ćwiczyć bez rozgrzewki. Powoduje to bardzo silny ból. Leczenie polega na operacyjnym wyeliminowaniu uszkodzenia oraz na unieruchomieniu kończyny. Choroby innych ścięgien pojawiają się w taki sam sposób.
Rozgrzewka.
Każdy wysiłek fizyczny musi być poprzedzony rozgrzewką. Gdy ścięgno ulegnie zerwaniu, konieczne jest jego zszycie. Po tym zabiegu ścięgno jest znacznie osłabione, dlatego aktywność fizyczna jest jeszcze mniej wskazana. Gdy rehabilitacja po uszkodzeniu ścięgna trwa przez długi czas, konieczne jest zadbanie o to, by nie osłabły mięśnie w danej kończynie. Choroby ścięgien mają częste powikłania.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.