Jeśli dochodzi do upadku, na uraz narażone są najbardziej dwa stawy – kolanowy oraz łokciowy. Staw łokciowy częściej niż kolanowy ulega złamaniom, a nieco rzadziej dochodzi w tym miejscu do powstania zmian zwyrodnieniowych. Jest to spowodowane mniejszym obciążeniem łokcia podczas codziennej pracy. Urazem łokcia może być także zwichnięcie – kiedy to kości oddalają się od siebie w stawie, co powoduje bardzo silny ból.
Zwichnięcie oraz złamanie łokcia wymagają bardzo szybkiej interwencji chirurgicznej, dlatego należy wezwać karetkę. Po urazie łokieć ma tendencję do powstawania stanów zapalnych – na przykład zapalenia torebki stawowej, które powtarza się co kilka miesięcy. Gdy uszkodzeniu ulegną tkanki miękkie, których zadaniem jest stabilizowanie stawu, konieczne jest oszczędzanie stawu przez dłuższy czas po urazie. Łokieć ma bardzo skomplikowaną budowę, a nieprawidłowa interwencja chirurgiczna, bądź próby samodzielnego nastawiania, mogą jeszcze pogorszyć sytuację. Pierwszą pomocą przy urazie łokcia będzie zimny okład.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.