Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK) kręgosłupa jest chorobą reumatyczną, obejmującą kręgosłup oraz stawy krzyżowo-biodrowe.

Inna nazwa tego dokuczliwego schorzenia to choroba Bechterewa. Choroba ta atakuje głównie młodych mężczyzn, w wieku 20-30 lat. Przyczyna choroby nie jest do końca znana. U większości chorych obecny jest antygen HLA B27, podejrzewa się więc, że jest to choroba autoimmunologiczna. Postępuje dość wolno i doprowadza do coraz większego usztywnienia kręgosłupa. Typowym jej objawem jest ból w okolicach krzyża, który promieniuje również w inne okolice ciała – pachwin, stawów kolanowych i pośladków.

W trakcie rozwoju choroby, chory zaczyna odczuwać ból w kolejnych miejscach. Szczególnie dokuczliwy jest ból na odcinku piersiowym kręgosłupa, odczuwalny przede wszystkim przy oddychaniu. Szczególnie groźnym etapem choroby jest zajęcie odcinka szyjnego kręgosłupa, gdyż spowodować to może jego unieruchomienie. Skutkiem choroby jest również pochylenie sylwetki do przodu (kifoza).

ZZSK atakuje praktycznie cały organizm, jego konsekwencją jest ciężka niesprawność chorego. Chory powinien być pod stałą opieką lekarza reumatologa. Leczenie farmakologiczne choroby opiera się przede wszystkim na podawaniu niesteroidowych leków zapalnych. Stosuje się również leki biologiczne i miejscowo leki steroidowe. W wielu przypadkach niezbędne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego. Niestety zesztywniające zapalenie stawów jest chorobą nieuleczalną, więc leczenie umożliwia jedynie zahamowanie postępowania choroby, poprawienie komfortu życia oraz łagodzenie objawów.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: