Tomografia komputerowa kości i stawów kiedy sie stosuje ?

Tomografia komputerowa kości i stawów kiedy sie stosuje ?

Tomografia komputerowa stawów to niezwykle dokładna metoda, która pozwala na zobrazowanie tego, jak sprawują się kostne struktury stawu. Ma jedną wadę, nie pozwala na obejrzenie tego, jak wyglądają części miękkie, w tym celu należy przebadać się metodą rezonansu magnetycznego, która jest jeszcze dokładniejsza. Artrografia – bo tak też się nazywa tomografię komputerową stawu kolanowego, to metoda, która może być jeszcze dokładniejsza, jeśli użyje się kontrastu.

Jest to środek pozwalający na lepszą ocenę stanu stawów przez chirurga. Tomografia stawów jest używana jako metoda badania dużych stawów. Wykonuje się ją w przypadku podejrzenia poważnych problemów ze stawami. Mogą być to na przykład zmiany nowotworowe lub przerzuty, ciężkie urazy stawów oraz choroba zwyrodnieniowa w dalszym stadium zaawansowania. Diagnozę w ten sposób zleci lekarz w przypadku długotrwałego zapalenia stawów, którego przyczyny nie można ocenić na podstawie samego wywiadu. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości w stawie, zlecane jest wykonanie dalszych badań.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: