Staw eliptyczny

Staw eliptyczny

Stawy można podzielić na różne podgrupy, w zależności od różnych czynników. Jedną z grup stawów, które określone są ze względu na budowę, są stawy eliptyczne. Mają one charakterystyczny wygląd. Jedna z kości ma budowę eliptyczną, przez co stanowi podstawę dla drugiej kości, która odpowiada jej budową, ale jest wklęsła. Najlepszymi przykładami takich stawów będą dwa stawy – promienisto-nadgarstkowy i ten, który łączy żuchwę z czaszką – czyli skroniowo-żuchwowy. Inna nazwa stawu eliptycznego to staw kłykciowy.

Staw promieniowo-nadgarstkowy łączy nadgarstek oraz przedramię. Jest to skomplikowana konstrukcja, która łączy w sobie cztery kości. Pozwala na wiele ruchów ręką – zginanie, odwodzenie i przywodzenie ręki. Staw skroniowo-żuchwowy pozwala na żucie pokarmu i łączy żuchwę z twarzoczaszką. Jest stawem parzystym. U niektórych osób może dojść do osłabienia więzadeł, które go stabilizują, co przy szerokim otwarciu ust może prowadzić do wywichnięcia szczęki. W takim przypadku konieczna jest interwencja lekarza.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: