Skutki uboczne leków na reumatyzm

Skutki uboczne leków na reumatyzm

Steroidy, zwane też sterydami, należą do grupy leków przeciwzapalnych. Ze względu na swoje działanie znalazły zastosowanie w leczeniu schorzeń reumatycznych. Te związki chemiczne należą do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach. Nasz organizm produkuje związki o charakterze steroidowym tj. testosteron, estrogeny, kortyzon i cholsterol. W przypadku sterydoterapii wykorzystuje się syntetyczne hormony, które są podobne do tych produkowanych przez korę nadnerczy. Tę formę leczenia stosuje się wówczas, gdy dążymy do stłumienia silnego stanu zapalnego lub chcemy zapobiec groźnym reakcjom anafilaktycznym.

Do chorób, które zwalcza się przy użyciu sterydów, zaliczamy:

1) astmę oskrzelową,

2) toczeń rumieniowaty układowy,

3) zespół Sojgrena,

4) atopowe zapalenie skóry,

5) sarkoidozę,

6) stwardnienie rozsiane.

W medycynie znalazły zastosowanie takie związki o budowie steroidowej jak:

1) hydrokortyzon,

2) prednizon,

3) metyloprednizolon,

4) deksametazon.

Niestety, te substancje niosą ze sobą liczne skutki uboczne. Steroidy obniżają odporność i tym samym zwiększają ryzyko infekcji. Osoby, które przyjmują tego typu medykamenty, muszą zachować szczególną ostrożność i unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi. Jednocześnie steroidy obciążają wątrobę, która metabolizuje przyjmowane farmaceutyki. Jednocześnie sterydy przyczyniają się do zatrzymywania wody i sodu w organizmie. Ten ostatni sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Z kolei obrzęki deformują ciało i zaburzają prawidłowe proporcje. Jednocześnie osoby, które stosują steroidy, są szczególnie narażone na rozwój osteoporozy.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: