Reumatyzm u dzieci

Reumatyzm u dzieci

Pod pojęciem reumatyzmu kryje się ponad 200 schorzeń dotyczących stanów zapalnych stawów. Kojarzy nam się z dolegliwościami wieku podeszłego, jednakże często dotyka również dzieci.

Niestety diagnostyka nie jest łatwa i często w ogóle jej się nie wykonuje, ważne jest więc aby dziecko cierpiące na ból stawów jak najszybciej trafiło do lekarza reumatologa.

Podejrzewa się, że reumatyzm dziecięcy wywoływany jest głównie przez czynniki genetyczne. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne, część białek wytwarzanych w organizmie dziecka atakuje tkanki tworzące stawy. Efektem jest wystąpienie stanu zapalnego, najczęściej spotykany jest stan zapalny stanów kolanowych. Niestety choroba może atakować również inne narządy.

Aby zmniejszyć cierpienia dziecka, ważne jest postawienie trafnej diagnozy w jak najwcześniejszym stadium reumatoidalnych zmian. Pierwszymi objawami choroby stawów, jest gorączka czy apatia. Niestety ponieważ są to objawy innych chorób, często nie są kojarzone właśnie z reumatyzmem. Bezwzględnie należy udać się z dzieckiem do lekarza gdy stawy są opuchnięte i bolą. Lekarz reumatolog powinien zaordynować odpowiednią diagnostykę.

Niestety leczenie jest trudne i głównie objawowe, ważne jest więc jak najszybsze wykrycie choroby. Dziecko chorujące np. na reumatoidalne zapalenie stawów powinno również wykonywać odpowiednie ćwiczenia fizyczne, gdyż ułatwiają one złagodzenie dolegliwości oraz utrzymują układ ruchu w lepszej formie.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2021