Reumatyzm a życie codzienne

Reumatyzm a życie codzienne

Choroby reumatyczne często utrudniają pacjentom czynności, które inni wykonują bez żadnych utrudnień. Przy chorobach reumatycznych często trzeba uczyć się wykonywania codziennych czynności od nowa tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia stawów i nie narażać ich na ból. Chodzi o to, by podczas np. schylania się czy podnoszenia jak najmniej angażować stawy, a włączyć w to więcej pracy mięśni.

Z myślą o chorych stworzono specjalne narzędzia, „chwytaki”, które pomagają przy takich czynnościach jak np. podnoszenie drobnych rzeczy z ziemi. Ważnym elementem w walce z chorobą powinno być tez wprowadzenie w rutynę aktywności fizycznej. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie może być ona zbyt intensywna. Duży wysiłek fizyczny może bardziej zaszkodzić osobie chorej niż pomóc.

W walce z chorobą wiele zależy od bliskich i tego jaką opieką otoczą chorego. Niestety często wiąże się to z przesadną, nadopiekuńcza postawą wobec pacjenta. W efekcie nie pozwala mu to na odnalezienie własnych sposobów na wykonanie codziennych czynności. Pomimo utrudnień, powinno się pozwolić choremu na wykształcenie w sobie umiejętności samodzielnego wykonywania rutynowych zajęć.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2020