Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Choć choroba zwyrodnieniowa może zaatakować dowolny staw, najczęściej zajmuje kolanowy i biodrowy. Tej przypadłości nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona może doprowadzić do kalectwa.

Szacuje się, iż w krajach zachodnich co dziesiąta osoba po 35. roku życia boryka się z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. To schorzenie manifestuje się silnym bólem i problemami z poruszaniem się. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego znacząco obniża jakość życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – leczenie

Z tym podstępnym schorzeniem można walczyć. Wyróżniamy następujące metody leczenia: farmakologiczne, niefarmakologiczne i operacyjne. Wybierając rodzaj kuracji, uwzględnia się wielkość obszaru zajętego przez chorobę.

Uznani specjaliści po długich konsultacjach opracowali zalecenia, które pozwalają pokonać chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego. Naukowcy uważają, iż połączenie metod farmakologicznych z niefarmakologicznymi przynosi najlepsze rezultaty.

Kryteria wyboru metody terapeutycznej

Lekarz, który opracowuje plan leczenia, powinien uwzględnić następujące czynniki:

  • czynniki ryzyka choroby stawu biodrowego, do których zalicza się otyłość, aktywność fizyczną i dysplazję

  • stopień natężenia bólu i niesprawności

  • stopień uszkodzenia struktury stawu

  • oczekiwania chorego.

Ćwiczenia na mocne stawy

Do niefarmakologicznych metod leczenia zalicza się odpowiednią edukację, ćwiczenia fizyczne i sprzęt ortopedyczny. Wbrew pozorom, osoby, które skarżą się na problemy ze stawami, nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniają układ ruchowy.

Rola obuwia ortopedycznego

Pacjenci, u których potwierdzono chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, powinni nosić obuwie ortopedyczne. Buty dostępne w centrach handlowych nasilają dolegliwości bólowe.

W związku z tym, iż choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może doprowadzić do kalectwa, nie należy lekceważyć jej objawów. Medycyna dysponuje narzędziami, które są w stanie zahamować postęp ChZSB.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Stawy 2021