Kolagen i jego znaczenie dla organizmu

Danilo Alvesd z Unsplash
Danilo Alvesd z Unsplash

Kolagen naturalny to białko, które odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. Odpowiada za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, a także prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. Dostępny w formie różnorodnych suplementów, powinien na stałe zagościć w codziennej diecie każdego z nas. Jeżeli cierpimy z powodu bólu stawów czy niezdrowo wyglądającej, niezbyt jędrnej cery, ratunkiem będzie właśnie kolagen. Tabletki, płyn czy proszek są wygodne w codziennym stosowaniu, zapewniając odpowiedni poziom białka, który pomoże uporać się z istniejącymi problemami.

Spis treści

  1. Kolagen i jego rola
  2. Kolagen dla pięknej skóry, włosów i paznokci
  3. Kolagen na zdrowe stawy
  4. Suplementy z kolagenem

Kolagen i jego rola

Kolagen to białko fibrylarne, które stanowi główny składnik tkanki łącznej w ludzkim ciele. Składa się z aminokwasów, takich jak glicyna, prolina, hydroksylizyna czy hydroksyprolina. Wyróżniamy około 30 rodzajów kolagenu, które wykazują nieco odmienne właściwości w organizmie. Stanowią one mniej więcej 1/3 białka w ciele każdego człowieka, będąc podstawowym budulcem skóry, włosów, paznokci czy stawów.

Ludzki organizm jest w stanie samodzielnie syntezować kolagen. Ta właściwość zaczyna stopniowo zanikać po 25 roku życia, a mniej więcej w wieku 70 lat – produkcja kolagenu całkowicie dobiega końca. Z tego względu osoby powyżej 25 roku życia powinny regularnie przyjmować kolagen. Suplement ten jest wskazany także dla ludzi młodszych, którzy wyczynowo uprawiają sport bądź mają problemy z prawidłowym gojeniem się blizn.

Kolagen dla pięknej skóry, włosów i paznokci

Osoby, którym zależy na dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci powinny sięgnąć po kolagen typu I. To rodzaj, który jest odpowiedzialny za podtrzymanie jędrności oraz prawidłowy wygląd naskórka. Kolagen na włosy sprawia, że są one gęste, grube i sprężyste. Ich końcówki nie rozdwajają się, włosy nie wypadają, są zdrowe i lśniące. Kolagen morski powoduje również, że odżywione cebulki wytwarzają więcej mocnych włosów. Na rynku dostępny jest także kolagen do twarzy, najczęściej spotykany w wysokiej klasy kosmetykach, takich jak kremy i maseczki. Skutecznie nawilża cerę, nie zatykając porów i nie wywołując jej przetłuszczania. Poprawia elastyczność skóry, ograniczając widoczność zmarszczek oraz niedoskonałości. Dodatkowo pomaga on znacząco wygładzić ślady na skórze po urazach i zadrapaniach. Kolagen na blizny zmniejsza pozostałości po oparzeniach, zabiegach czy uszkodzeniach mechanicznych naskórka. Przenikając do wewnętrznych warstw skóry, uzupełnia poziom białka. Pobudza ją do regeneracji i tworzenia prawidłowych włókien, odpowiedzialnych za estetyczny wygląd.

Kolagen za zdrowe stawy

Kolagen na stawy to propozycja niemal obowiązkowa dla osób aktywnie uprawiających sport oraz narażonych na duże przeciążenia. To budulec kości, stawów, chrząstek i ścięgien, odpowiedzialny za ich prawidłowe funkcjonowanie. Spadek ilości kolagenu typu II w stawach może wywoływać zaburzenia pracy aparatu ruchowego, niosąc za sobą dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości. Jego niedobory wpływają na zmniejszenie ilości mazi stawowej, generując problemy z poruszaniem się. Ponieważ po 25 roku życia produkcja tego białka w organizmie zaczyna spadać, należy zadbać, aby z zewnątrz dostarczyć kolagen. Sklep z suplementami oferuje różnorodne preparaty z tym ważnym białkiem, umożliwiając zapewnienie odpowiedniej ilości tego ważnego składnika każdego dnia. Dzięki temu stawy utrzymają odpowiednie nawilżenie, a ich chrząstka nie będzie niszczyć się wraz z biegiem czasu.

Suplementy z kolagenem

Sklepie Życia dostępne są wysokiej klasy preparaty z kolagenem, które uzupełnią niedobory białka w organizmie https://www.sklepzycia.pl/kolagen. Kolagen do picia to propozycja dla osób, którym zależy na gładkiej i jędrnej skórze. Dzięki atrakcyjnym wariantom smakowym kolagen w płynie jest ciekawym elementem codziennej diety, w niedługim czasie poprawiając stan naskórka, włosów i paznokci. Kolagen w tabletkach to wygodna forma starannie odmierzonych dawek preparatu, pomocnych w przypadku dolegliwości ze strony układu ruchu. Odbudowuje tkankę chrzęstną oraz stymuluje produkcję mazi stawowej, zapobiegając bolesnym tarciom i uszkodzeniom powierzchni wewnątrz stawów. W sprzedaży oferowany jest również kolagen w proszku. Dostępny w formie pojedynczych saszetek bądź opakowania z proszkiem do samodzielnego odmierzania dostarcza niezbędnej dawki białka. Zawiera dużą ilość składników aktywnych oraz dodatków, spowalniając procesy starzenia się organizmu oraz pozytywnie oddziałując na stan skóry, włosów i układu ruchu. Regularnie stosowany kolagen rybi w proszku, pozyskiwany z okazów morskich, pomoże zachować sprężystość chrząstki oraz młody wygląd skóry, zapewniając wszelkie substancje niezbędne do ich optymalnego funkcjonowania.

Kolagen naturalny jest białkiem, które wraz z wiekiem jest coraz gorzej syntezowane przez ludzki organizm. Ponieważ odpowiada on za dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci oraz poprawne funkcjonowanie aparatu ruchu, niezwykle ważne jest utrzymanie go na prawidłowym poziomie. Z tego względu warto regularnie sięgać po kolagen w tabletkach, płynie lub proszku, który uzupełni niedobory, wpływając na dobrą kondycję całego organizmu niezależnie od wieku.

*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: