Wymiana stawu kolanowego na mechaniczny jest konieczna wtedy, gdy nasze kolano nie spełnia już swoich funkcji. Endoproteza jest zwykle stosowana u osób, które mają problem z chodzeniem i ich stan nie poprawia się nawet po leczeniu silnymi środkami. W niektórych przypadkach bywa tak, że staw jest na tyle zniszczony, że nawet kolejna operacja nie przywraca możliwości chodzenia.
Po wstawieniu endoprotezy kolana stan chorego poprawia się, staw staje się ruchomy i przestaje boleć. Wstawianie endoprotezy kolana wiąże się z długotrwałym pobytem w szpitalu oraz z jeszcze dłuższą rehabilitacją. W jej czasie mogą pojawić się zmiany podobne do stanu zapalnego, które są jednak o wiele mniej niepokojące od poprzednich problemów ze stawem. Osoba, która ma wszczepioną endoprotezę musi kontrolować masę ciała. Otyłość jest ogromnym zagrożeniem, gdyż proteza może się obluzować. Chory nie może dźwigać, a przyjmowanie pozycji, które obciążają stawy, jest niewskazane. Endoproteza daje jednak szansę na w miarę aktywne życie.
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.