Trzeszczy, strzyka, zgrzyta, czasem sztywnieje lub boli… ale niekoniecznie. Przez wiele lat bowiem zwyrodnieniowa choroba stawów może też rozwijać się bez niepokojących symptomów, by z pełną siłą objawić się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Najczęściej to zwyrodnienie stawów kolanowych, jednak problem może dotknąć także stawy rąk, stawy biodrowe czy kręgosłup. I nie jest prawdą, że zwyrodnienie stawów jest dolegliwością tylko osób starszych…
Statystyki są „bezlitosne” wykazując, że obecnie ponad 60% osób w wieku 35+ skarży się na bóle stawów i / lub trwałe zmiany zwyrodnieniowe w tych obszarach. Aż 17% społeczeństwa cierpi obecnie na chorobę, która w wielu przypadkach doprowadza do trwałego kalectwa. Chorują osoby starsze i młodsze, mężczyźni i kobiety, pracownicy fizyczni i umysłowi, a także sportowcy oraz ci, którzy w ogóle nie dbają o kondycję. Dlaczego tak się dzieje?
Zwyrodnienie stawów to efekt…
… ich zużycia, przeciążenia, urazu, odmrożenia, zakażenia, wad wrodzonych, a także podeszłego wieku, ale po kolei…
- Staw jest mechanizmem, który w naturalny sposób – wraz ze starzeniem się organizmu ludzkiego – zaczyna gorzej funkcjonować i po prostu zużywa się. Pokrywająca kości chrząstka stawowa traci swoje zdolności regeneracyjne, w wyniku czego dochodzi do jej nieodwracalnych uszkodzeń, co zaburza prawidłowe działanie stawu.
- Przyczyną choroby w młodszym wieku może być „przyspieszone” zużycie stawu, poprzez przeciążanie go. Do zwyrodnień dochodzi zarówno w przypadku nadwagi czy wieloletniej otyłości, jak i u osób nadmiernie obciążających swoje stawy podczas uprawiania niektórych sportów wyczynowych lub wykonywania pracy zawodowej wymagającej długotrwałego przyjmowania nienaturalnej pozycji ciała lub na przykład podnoszenia zbyt dużych ciężarów.
- Zwyrodnieniowa choroba stawów jest także – niestety – rezultatem wadliwej budowy kośćca (koślawe kolana, wrodzona dysplazja biodra etc.), przez co stawy nie pracują prawidłowo i ulegają trwałemu odkształceniu.
- Do zwyrodnienia stawów dochodzi niekiedy w przebiegu innych dolegliwości (jak na przykład zapalenie stawów czy mechaniczny uraz stawu) oraz chorób ogólnoustrojowych, do których należy między innymi: cukrzyca, miażdżyca, nadczynność tarczycy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się…
… lub nie. Może ona rozwijać się w ukryciu, być wyraźnie widoczna na zdjęciach rentgenowskich, ale nie dawać żadnych objawów… do czasu. Kiedy zwyrodnienie stawów zaczyna już dokuczać, najczęściej jest to dość głęboki, tępy ból w trakcie wykonywania ruchu i / lub w reakcji na zmianę pogody, uczucie zesztywnienia kości – szczególnie rano, ograniczenie ruchomości danego stawu. Objawy te wywołują określone reakcje u chorego, co jeszcze pogłębia zmiany zwyrodnieniowe. Unikanie sprawiającego ból ruchu prowadzi do powolnego zaniku mięśni, przykurczy i stanów zapalnych. Coraz trudniej wyjść z takiego błędnego koła…
Dalszy ciąg zależy od tego, które stawy ulegają zwyrodnieniu…
- Zwyrodnienie stawów rąk (najczęściej obserwowane u osób starszych) związane jest z pojawieniem się w stawach międzypaliczkowych kostno – chrzęstnych, sprawiających ból guzków. Efekt końcowy to widoczne gołym okiem zniekształcenie i ograniczenie sprawności dłoni.
- Zwyrodnienie stawów kolanowych (bardzo częste na przykład u osób otyłych i nieco częściej pojawiające się u kobiet niż mężczyzn) może prowadzić do szpotawości (wykrzywienia i zniekształcenia) kolan oraz ograniczenia ich ruchomości. W zaawansowanym stadium choroby to już nie tylko kłopot z porannym wstawaniem z łóżka, podnoszeniem się z krzesła czy schodzeniem po schodach, ale w ogóle z poruszaniem się!
- Zwyrodnienie stawów stóp to zesztywniały i koślawy paluch, który również utrudnia chodzenie.
- Zwyrodnienie stawu biodrowego, które rozwija się stosunkowo wolno, doprowadza po pewnym czasie – głównie z powodu odczuwanego bólu – do utykania i szurania nogami podczas chodzenia, potem także do poważnych trudności podczas siadania i wstawania.
- Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (traktowane dziś niemalże jak choroba cywilizacyjna), w wyniku ucisku nerwów, powodują niekiedy także – oprócz poważnych dolegliwości bólowych, występowanie objawów neurologicznych. Symptomy są różne, w zależności od tego, gdzie występuje ucisk. Zwyrodnienia w odcinku szyjnym mogą powodować na przykład zaburzenia widzenia.
Diagnoza i leczenie zwyrodnienia stawów
Chorobę zwyrodnieniową diagnozuje się poprzez wywiad lekarski, badania RTG oraz niekiedy także USG i / lub MRI (rezonans magnetyczny) czy TK (tomografia komputerowa). Typowe w tym przypadku nieprawidłowości w stawach to torbiele, osteofity (wyrośla kostne), zwężenie szpary stawowej (co powoduje tarcie o siebie nierównych, zniszczonych powierzchni stawowych).
W zależności od indywidualnego przypadku, podejmuje się różne działania mające na celu przede wszystkim niwelowanie nieprzyjemnych symptomów choroby zwyrodnieniowej. Można i trzeba ją ograniczać i spowalniać. Podejmuje się w tym celu działania profilaktyczne odciążające stawy, wdraża farmakologiczne leczenie objawowe zmniejszające ból i / lub stany zapalne, podejmuje rehabilitację uszkodzonych stawów, a niekiedy także przeprowadza zabiegi operacyjne, podczas których wszczepia się protezę zniszczonego stawu. Wszystko zależy stadium rozwoju choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Jak chronić swoje stawy?
Poza utrzymywaniem właściwej wagi ciała, regularnym podejmowaniem aktywności fizycznej i unikaniem przesady, jeśli chodzi o sport ekstremalny i nadmierne obciążanie stawów, co jest oczywiste, warto także, dla ochrony układu kostno – stawowego, stosować glukozaminę (http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-kostno-stawowy/co-to-jest-glukozamina.html). Jest to substancja niezbędna przy tworzeniu i regeneracji chrząstki stawowej odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie stawów w organizmie człowieka. Warto ją regularnie przyjmować w naturalnej postaci w codziennej diecie, spożywając owoce morza (małże, kraby, krewetki). Można również zdecydować się preparaty farmakologiczne bazujące na glukozaminie. Profilaktycznie leki takie powinny na pewno zażywać osoby pracujące fizycznie oraz sportowcy. Nie powinno się tego rodzaju suplementacji stosować natomiast w przypadku dzieci. Tak czy inaczej, decyzję dobrze skonsultować, jeśli nie z ortopedą, to przynajmniej z lekarzem pierwszego kontaktu.
Więcej na temat zwyrodnienia stawów oraz metod leczenia choroby na www.wylecz.to
Artykuł sponsorowany
*Treści zawarte na serwisie Stawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Stawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.